İdeoloji olarak sinizm: İklim değişikliği ve Giddens paradoksu
Cynicism as a ideology: Climate change and giddens paradox
- Tez No: 470304
 - Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ GENCER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giddens Paradoksu, iklim değişikliğinin etkilerinin günlük hayatta elle tutulur, görünür ve ciddi boyutlara ulaşmadıkça, insanların onu önlemek için hiçbir şey yapmayacağını, etkiler hayatı derinden sarstığında ise önlem almak için artık çok geç olacağını ifade eder. Böylelikle iklim değişikliğini önlemek için elle tutulur hiçbir şey yapılmaz. Bu paradoks iklim değişikliğine yönelik tutumların en büyük kaynağıdır. Ayrıca iklim değişikliği ile yüzleşmek kolay değildir. Çünkü iklim değişikliğinin gerçekleşiyor olduğunu kabul etmek, hayat tarzında radikal değişiklikleri gerektirmektedir.“Aydınlanmış yanlış bilinç”olarak sinizm de benzer şeyi ifade eder. Sinik kişi, iklim değişikliğinin yaşanıyor olduğunun ve karşı karşıya olduğu varoluşsal tehditlerin farkındadır ama aynı zamanda her zamanki yaşantısına olağan akışışında devam edebilir. Bu nedenle, iklim değişikliğine karşı en yaygın tutum olan sinizm, Giddens Paradoksu ile birlikte düşünülmesi gereken bir olgudur.
Özet (Çeviri)
Giddens Paradox states that, since the dangers posed by global warming are not tangible,immediateorvisibleinthecourseofday-to-daylife, people will do nothing to prevent the global warming. When the dangers become visible and acute, serious action will be too late. Thus, many do not bother themselves about the dangers until they arise. This paradox explains why public attitudes about global warming are confusing. Also facing the dangers of global warming are not so easy. Because, admitting the global warming is happening has to give rise to questioning the day-to-day life practice. Cynicism as“enlightened false consciousness”means the same thing. Cynics claim the exact opposite about how serious global warming we are facing, even though they are well aware of the problems. This means a cynic with that acknowledgement can continue everyday life as if nothing happening. When it comes to public attitudes about the global warming and its dangers, Giddens Paradox and cynicism are two facts that must take into account together