Fotoğraf ve video lisans bölüm öğrencilerinin sosyal medyadaki estetik, plastik ve etik bilinç yansımasının incelenmesi
Investigation of aesthetic, plastic and ethical conscious reflection of undergraduate students in social media, in photography and video.
  1. Tez No: 470333
  2. Yazar: ERKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Education and Training, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Konu ve çerçeve açısından bu çalışma, sosyal medya ağlarının Türkiye'de ki evreni ve etkililiği ile fotoğraf ve video sanatının plastik, estetik ve etik boyutları anket çalışması ve literatür taraması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda, betimsel araştırma modeli uygulanmıştır. Betimsel araştırma modeli; İlgi duyulan bir konu hakkında ayrıntılı bilgi toplama ve konuyu tanımlamadır. Fotoğraf ve video bölümü lisans programında öğrenim gören öğrencilere başarı, katılım ve kullanım düzeyli sorular sorularak görüşlerine başvurulmuş; tutum ölçer ve doküman incelemesi yolları tercih edilmiştir. Ayrıca Araştırma için çoktan seçmeli bir başarı testi de amaç doğrultusunda kullanılmıştır. Sosyal Medya ağlarının zaman içerisinde çeşitlenmesi ve çoğalması ile birlikte üretilen içeriğin niteliği; üreten ve tüketen denkleminde tartışmaya yol açmıştır. Güzel Sanatlar Fakülteleri bünyesinde verilen fotoğraf ve video eğitimlerinin niteliği; estetik, plastik ve etik açısından aranır olmuş ve gerekliliğine paralel önemi de artmıştır. Bu bağlamda bu tez çalışmasının en önemli çıktısı, fotoğraf ve videoya dair estetik, plastik ve etik eğitimi alan öğrencilerin, sosyal medya ağları içerisindeki paylaşımlarında mesleki birikimlerinin etkisi altında kaldıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis bases on an applicative questionnaire and literature evaluation in order find out the plastic, aesthetic and ethical dimensions of photography and video art inthe social media in Turkey. In our research, a descriptive research model has been applied. Descriptive research model; Collects detailed information about a subject of interest and defines the subject.The students who are studying in the photo and video department have been asked for their approaches; particularly about their success, participation and usage level in social media, accordingly methodically the attitude measuring and document review have been preferred. In addition, a multiple choice success test has been applied for the purpose of the research. Following the diversification and multiplication of social media networks over time, the quality of outcomes, have been discussed from various perceptive by productions and consumers of such media components. In this respect the quality of photography and video education given in the Faculty of Fine Arts; particularly in aesthetics, plastic and ethics became important, so that its necessity has been increased parallel to the above mentioned reasons. In this context, the most important output of this thesis is that the students who received aesthetics, plastic and ethics education about photography and video are under the influence of their professional accumulation in their social media networks.