Boğaziçi yalılarının tasarımı etkileyen faktörler ve krekteristik örnekler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 47035
  2. Yazar: OYA TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Boğaziçi Yalıları estetik değerleri, başarılı mimarileriyle mimar olsun olmasın birçok kişiye esin kaynağı olmuş ve birçok kişinin hayranlığını kazanmıştır. Günümüzde mimarlar, Modern Türk Mimarisine bir karakter bir üslup arayışı içinde çoğu kez geçmişle bağlantı kurma yoluna gitmişlerdir. Bu konuya eğilimi olan mimarlarımız için çalışmamızın konusu lan Boğaziçi Yalıları en iyi esin kaynaklandır. Yüzyıllar boyu adeta birbiriyle yarışırcasına biçimlendirilen, devrin moda akımlarım yalandan takip eden bu evler, geleneksel konut mimarımızın ileri düzeyde örneklerindendirler. Yapmış olduğumuz bu analiz çalışmamızda, varlığım sürdüğürdüğü uzun yıllar boyunca koşullan aşamayıp, günlük hayatı bir adım ileri götürecek hiç bir değişiklik yapmadığı iddia edilen geleneksel Türk Evinin Boğaziçi Yalılarında gerek mekan organizasyonları gerekse plan semalarındaki gelişmeler ve bunların cepheye yansılmasıyla, çağının yaşantısının önüne geçmesini ve ona yön vermesini gerçekleştirmiş olduklarım göreceğiz. Bu çalışmada amaç, geçmişteki Boğaziçi yalılarında cephe ve plan üzerinde biçimsel - estetik değerlerin hangi tasarım verileri etkisiyle ortaya çıktıklarını araştırmaktadır. Bu bulgular geçmişin mirasından neyi nereden nasıl almamız gerektiğini görmemizi sağlayacaktır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Water side houses of Posphorus have been given inspiration to many pepole- wheater or not they are arahitects - with their aesthetic value and unique architecture. Nowadays, The architects, in the search of a character and a style, mostly tend to refer to the past. Waterside houses of Bosphorus are the best inspirational objets for the architects who have the tendency as such. For ages, These houses which are formed asit they are in competition with each other fallowing the architectural trend of their and, have been the most have been the most andvanced precedents of our traditional residential architecture. It has been claimed that traditional Turhish house has failed to meet the needs of changing life styl. Howewer will see in this analysis, within the long years that the houses of Bosphorous have been existed how they orientated their users to make a progress in the way of comtemprory life with their organization of space and the improvements in their layouts and their reflections to the facedes. The aim of this study is to find out which design datum orientated the formal and estetic qualites that condenced on the plans and facedes of the water side houses of Bosphorus in the past. VI