Gürültü denetiminde gerekli ses geçirmezliği sağlayacak yapı kabuğu ve bölme duvarı tasarımı
  1. Tez No: 47034
  2. Yazar: MENEKŞE TOPALGÖKÇELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın konusu, belirli mekânlar için, kabul edilebilir gürültü düzeyleri ve mekân dışı gürültü düzeyleri ile ilgili belirlemeler yapılarak, gerekli sesgeçirmezliği sağlayacak yapı kabuğu ve bölme duvarı tasarımlarının yapılmasıdır. Giriş bölümünde, gürültü kısaca tanımlanarak, gürültünün en etkin ve ekonomik denetiminin büyük ölçekten küçük ölçeğe doğru alınması olduğu belirtilmiştir. 2. bölümde, gürültü denetiminde temel ilkeler üzerinde durulmuştur. Gürültü denetiminin aşamaları ele alınarak, bu çalışmada ele alınacak olan aşama belirtilip, kabul edilebilir gürültü düzeyleri ve mekândışı gürültüler hakkında bilgi verilmiştir. 3. bölümde ise, yapı kabuğu ya da bölme duvarının gerekli sesgeçirmezliğinin belirlenmesi için gerekli olan kabuller yapılmıştır. Tüm bunlar daha önce anlatılan bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. Ayrıca yine bu bölümde hacim ile ilgili kabuller yapılarak sesgeçirmezlik hesabı için cidar alanları, toplam yutuculuklar belirlenmiştir. Bu bölüm sonunda, gerekli sesgeçirmezlik değerleri bulunmuştur. 4. Bölüm'de yapı kabuğu ve bölme duvarı tasarımlarında kullanılacak hesap yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. 5. Bölüm'de elde edilen sesgeçirmezlikleri sağlayacak yapı kabuğu ve bölme duvarı tasarımları yapılmıştır. Sonuçta, gerekli sesgeçirmezlik değerlerini sağlamak amacı ile yapılan tasarımlar ele alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine tolerable noise levels for spescific spaces for outer spaces and to plan diving walls facades which would insulate noise. In the first section, noise will be defined briefly, and it will be stated that most effective and economic control of noise is to accept it from greater scales to smaller scales. In the second section basic principles for noise control is stated. Steps of noise control will be studied and information will be given about the tolerable noise levels of outer space noises. In the third section, necessary acceptances for the insulation of the facades and dividing walls are given futher more in this section acceptances about space are made and in order to calculate the insulation facades are determined. At the end of this section needed insulation values are found. In the fourth section before planning needed insulation facades and dividing walls, information about the insulation calculation methods are given. In the fifth section the plans of facades and dividing walls which will satisfy the insulation are made. As a result plans of outer spaces and spacedividers were made in order to obtain required insulation values.