TMS 16 maddi duran varlıklar ve vergi uygulamaları
Tas 16 tangible assets and tax practices
  1. Tez No: 470361
  2. Yazar: SEMİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV DİLEK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde yaşanan küreselleşme ile ülkeler başta ekonomik faaliyetler olmak üzere birbirine yakınlaşmakta ve ülkelerin çeşitli mevzuatlar açısından bütünleşme çabaları artmaktadır. Uluslararası Muhasebe Standartları da bu bütünleşme çabalarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizdeki muhasebe uygulamasının Uluslararası Muhasebe Standartlarına uyumu amacıyla Türkiye Muhasebe Standartları yayınlanmaktadır. Ticari faaliyette bulunan kişi ya da kurumların muhasebe kayıtlarını ve uygulamalarını bu standartların yanı sıra vergi mevzuatına da uygun şekilde yapmaları gerekmektedir. Türkiye Muhasebe Standartları ve Türk Vergi Mevzuatı hükümlerinin birlikte yürütülüyor olması bu çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Mükellefler açısından büyük önem arz eden maddi duran varlıklara ilişkin olarak Türkiye Muhasebe Standartları ve vergi mevzuatında ki hükümler bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde maddi duran varlıkların kapsamı ve TMS ile vergi mevzuatında ki yeri, Üçüncü bölümde TMS 16 ve vergi uygulamaları, Dördüncü bölümde maddi duran varlıklarda amortisman mevzunun TMS 16 ve vergi mevzuatındaki uygulamaları incelenmiştir. Beşinci bölümde ise konu ile ilgili genel değerlendirme yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile maddi duran varlıkların TMS ve vergisel boyutunu bir arada değerlendirmek ve uygulama farklılıklarını görmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With today's globalization, countries are becoming closer to each other, especially economic activities, and efforts to integrate countries in terms of various legislation are increasing. International Accounting Standards also emerged as a result of these integration efforts. Turkish Accounting Standards are published in order to comply with the International Accounting Standards of the accounting application in our country. The person who is engaged in commercial activities must make the accounting records and applications of these institutions in accordance with these standards as well as tax legislation. The fact that the Turkish Accounting Standards and the Turkish Tax Legislation are being executed jointly is the starting point of this work. The provisions of Turkish Accounting Standards and tax legislation on the property, plant and equipment that are of great importance in terms of taxpayers constitute the subject of this work. The study consists of four parts. The first section contains general explanations. In the second part, the scope of tangible fixed assets and its place in Turkish Accounting Standards and tax legislation. In the third part, TAS 16 and tax applications, In the fourth section, depreciation of tangible fixed assets is examined in TAS 16 and tax legislation. In the fifth chapter, a general evaluation is made about the subject. With this study, it is aimed to evaluate the TAS 16 and tax scale of tangible fixed assets together and to see the application differences.