Ortaokul öğrencilerinde anksiyete ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of relati̇onshi̇p between anxi̇ety and aggressi̇on level of secondary school
  1. Tez No: 470372
  2. Yazar: BETÜL KINA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PINAR ÜNAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinde anksiyete ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzeye göre öğrencilerin anksiyete ve saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını belirlemek, elde edilen bulgular çerçevesinde yorum ve önerilerde bulunmak ve bilimsel literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İzmit Fatma Seher Ortaokulu'nda öğrenim gören 187 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Envanteri ve Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet ve yaş değişkenine göre anksiyete düzeyinin farklılaşmadığı; düşük ekonomik duruma sahip olanların anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve ekonomik duruma göre saldırganlık düzeylerinin farklılaşmadığı; 10 yaşındaki çocukların en yüksek saldırganlık düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Anksiyete ile saldırganlık arasında ise negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine relationship between anxiety and aggression level of secondary school students. It is also aimed to determine whether there ise a significant differentation between anxiety and aggression of students according to age, gender and socioeconomic level or not, to comment and make suggestions within the scope of findings obtained. The sample group consists of 187 srudents from İzmit Fatma Seher Secondary School. In the research, Socio Demographic Data Form, Beck Anxiety Schedule and Aggression Scale are used. As a result of the analyses, according to gender and age varying, the anxiety level doesn't change, it is determined that the anxiety level is high in the students who have low economic condition. There ise no difference in agression level according to gender and aconomical condition. The children who are 10 years old have the highest level of aggression. It is established that there is a negative aspect, middle level relationship between anxiety and aggression.