Büyüme sürecindeki engel: Orta gelir tuzağında yer alan Türkiye ve bu engeli aşan Güney Kore ile aşamayan Bulgaristan karşılaştırması
Located in the middle income trap, Turkey, Bulgaria comparison of the barrier and the stage with South Korea in excess of
  1. Tez No: 470390
  2. Yazar: TUBA ESRA BASKAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ÇILBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez“orta gelir tuzağı”kavramının tanımını ve sebeplerini ortaya koymaktadır. Yaşanan gelişmelerle ülkeler arasında meydana gelen gelir farklılıklarının giderek artması ve gelişen ekonomilerin uzun yıllar aynı gelir grubunda takılıp kalması orta gelir tuzağı kavramının zeminini oluşturmaktadır. Ülkelerin uzun süre orta gelirde kalıp yüksek gelir kategorisine geçememeleri durumu, ekonomi gündemine yeni giren ''orta gelir tuzağı'' (OGT) kavramı ile tanımlanmaktadır. Bu çalışma ile birlikte Türkiye, Güney Kore ve Bulgaristan ülkelerinin ekonomik faaliyetlerinden kısmen bahsederek hem matematiksel uygulama hem de ekonometrik analiz yaparak orta gelir tuzağında bulunup bulunmadıklarını ifade etmek temel amaçtır. Orta gelir tuzağı, içsel ve dışsal büyüme modelleri ve kalkınma modelleriyle ilişkilendirilmiştir. Türkiye, Güney Kore ve Bulgaristan ülkelerinin ekonomileri daha derinlemesine incelenerek sektörel veriler ve makro ekonomik konular üzerinde durulmuştur ve orta gelir tuzağında bulunan ülkeler için çıkış stratejilerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, 1981 ile 2015 yılları için orta gelir tuzağıyla ilgili değişkenlere ait verilerin toplanması ile çeşitli testler uygulanmış ve bu testler yardımıyla orta gelir tuzağının belirleyenleri analiz edilmiştir. Analizin sonuçlarına göre, her üç ülke için de söz konusu değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmuştur. Ardından, kişi başına düşen gelir için Granger nedensellik testi ile etki tepki analizi araştırılmıştır. Bütün sonuçlar sonuç bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis enables a working definition of what the Middle Income Trap is,and of reason why the Middle Income Trap is. The increase in economic gap between countries and the pasive position of emerging economies in the same level of income form the conceptual framework of middle income trap notion. The fact that the countries remain in middle income level in a long time span and do not pass to high income level is called as“middle income trap”(MIT), a recent concept in economics.In this study, we aim to describe the situation in the economies of Turkey, South Korea and Bulgaria countries and to investigate whether they are in the middle income trap or not by doing either some statistical applications or econometric analysis. In this our thesis, Middle Income Trap is associated with endogenous and exogenous growth models and development models. Economics of Turkey, South Korea and Bulgaria are examined carefully by investigating sectoral and macroeconomic data and exit strategies are described for the countries with middle income trap. In the end stage of the study, variables between 1980-2015 we collected to test the determinant of middle income trap. According to the results of the analysis concludes a long term relationship among variables for there countries. And than, for per capita income was investigate to Granger cause and action and reaction decomposition. All results was reviewed the result section.