Küreselleşmenin Türkiye işgücü piyasası üzerine etkileri: Beyin göçü (2000-2015)
The impacts of globalization on Turkey labor market: Brain drain (2000-2015)
  1. Tez No: 470389
  2. Yazar: SELİN DÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşme sürecinin başlamasıyla etkileri birçok alanda hissedildi. Özellikle ekonomik anlamda, işgücü piyasaları üzerindeki etkisi, işgücü arzı ve işgücü talebi başta olmak üzere işgücünde küreselleşmenin etkisi görülmektedir. İşgücü piyasasını yapısal olarak işgücü arzını ve işgücü talebini sağlayanlar oluşturur. İşgücü piyasalarını işgücüne katılanlar, işsizler ve işgücüne dahil olmayan gruplar içermektedir. Küreselleşmenin Türkiye İşgücü Piyasasına Etkileri eldeki verilerle incelenmektedir. İşgücü piyasaları beraberinde işgücü göçü ve diğer göç kavramlarını oluşturduğu görülmektedir. İşgücü göçüne neden olan iki önemli faktör vardır. Bunlar işsizlik sorunu ve gelir dağılımındaki dengesizlik durumudur. Bu durumlar göç kavramının incelenmesi gerekliliğini ortaya koyar. Göç çeşitleri arasında en dikkat çekeni Türkiye'nin hatta dünyadaki tüm ülkelerin önemle üzerinde durması gereken beyin göçü kavramı karşımıza çıkmaktadır. Beyin göçü, yetenekli ve nitelikli insan gücü, yüksek nitelikli meslek insanının göçü olarak ifade edilir. Beyin göçü gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler açısından çok farklı etkiler yaratmaktadır. Bu etkiler itici ve çekici faktörler şeklinde incelenmektedir. Beyin göçü ülkelerin ekonomik, sosyal hatta kültürel boyutlarına etki eder. Şöyle ki birçok ülke durumun farkına varmaları sonucu, konuyla ilgili politikaların uygulanması için çalışmalar geliştirdi. Ancak çoğu ülkede konuyla ilgili veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Küreselleşmenin Türkiye İşgücü Piyasaları Üzerindeki Etkisi ve Beyin Göçü hakkında bilgi vermektir. Bu amaçla küreselleşme, işgücü piyasası kavramı, işgücü göçüne yer verildikten sonra, beyin göçü kapsamlı şekilde ele alınacaktır. Beyin göçünün güçlü ve zayıf yanları, fırsat ve tehditleri incelenecektir. İncelemeler sonuncunda, beyin göçünün Türkiye üzerindeki tehditleri, zayıf yanları göz ardı etmeden, fırsatları ve güçlü yanları üzerinde yoğunlaşarak, bu yönde daha istikrarlı politikaların uygulanmasını sağlayıp, toplumsal refahın artırılmasında önemli etki sağlayacakları kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.
Özet (Çeviri)
The effects of the beginning of the globalization process were felt in many places. Particularly in the economic sense, the impact workforce, labour market supply and demand for labour, especially the effect of globalization within the labor force. Provide the labor market structurally as labor supply and labor demand. Labor markets with labour migration and other migration concepts seen in create. There are two important factor that causes labour migration. These are the status of the unemployment problem and the imbalance in income distribution. Investigation of necessity of the concept of migration of these situations. Among the immigration types, the concept of brain migration, which should be emphasized by very countries of Turkey and even the world, is remarkable. The brain drain of talented and qualified manpower, highly skilled professional people, is defined as the migration of professionals. Brain migration has very different effects in terms of developing countries and developed countries. These different effects are examined as driving and attractive factors. Brain migration affects the economic, social and cultural dimensions of countries. So many countries have to recognize the situation, the result has been to develop studies for the implementation of relevant policies. However, in most countries is limited to data on the subject. The aim of this study is to give information about the impact of Globalization on Turkish Labor Market and Brain Migration. In this direction, the concept of globalization, labour market, where labour migration, brain drain will be discussed extensively. The brain drain has strengths and weaknesses, opportunities and threats. Reviews the last one with the brain drain of Turkey to ignore the threats, weaknesses, opportunities and strengths is more stable in this direction, concentrating on the implementation of policies in improving social welfare, major will inevitably will come true.