Çok etnik yapılı toplumlarda yönetim ve güç paylaşımı
Power sharing in multi-ethnic societies
  1. Tez No: 470391
  2. Yazar: FATİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİKA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çoğul toplumlarda çağdaş demokrasi standartlarına ulaşmak için toplumu oluşturan tüm dini, kültürel ve etnik farklılıkları bulunan alt grupların devletin tüm kurumlarında eşit oranda bulunmaları ve karar mekanizmalarında söz sahibi olmaları kaçınılmazdır. İşte bu ihtiyaç ve gereklilik çok etnik yapılı toplumlarda geleneksel demokrasi uygulamalarından farklı olarak ihtiyaca daha iyi cevap verebilecek yeni uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. İşte bu çalışmanın amacı Türkiye gibi birçok farklı etnik ve dini grubu bünyesinde barındıran bir ülkede bu uygulamaların karar alıcılar ve politikacılar için daha görünür olmasını sağlamak ve daha demokratik çıktıların oluşmasına katkıda bulunmaktır. Ayrıca ülkede ki bu yönde yaşanan akademik eksikliğe değinerek bu konuda ki bilimsel çalışmaların artmasını sağlamak da tezin amacıdır. Çalışmada, 1970'li yıllarda ortaya atılan oydaşmacı ve birleştirici demokrasi yaklaşımları incelenmiş ve bu yaklaşımların çok etnik yapılı toplumlar için öne sürdüğü iktidar paylaşımı reçetesi ortaya konmuştur. Buna ek olarak çalışma dünyada ki en önemli iktidar paylaşımı örneklerinden biri olan Lübnan'ı inceleyerek karar alıcılar ve politikacıların yapma(ma)sı gerekenleri ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to generate more democratic outcomes in multiethnic societies, all segmental groups with different ethnic, religious, and cultural backgrounds must be included within the decision-making mechanisms and all state institutions. This necessity triggered new approaches to explore state building processes in plural societies after post-conflict situations. And these new approaches refuse conventional democratic applications such as majoritarianism and offer new models of power sharing that reflect realities of multi-ethnic and multi-religious societies. Therefore, this thesis aims to increase awareness of policy makers and politicians and contribute to the generation of more democratic outcomes in a country like Turkey where many different ethnic, religious, and cultural groups co-exist. Also, the study emphasizes the deficiency on the related issue and seeks to draw the attention of academia where it is needed. In this study, the consociational and integrative power sharing models that emerged the late 1970s are examined. Institutional design for multi-ethnic societies that these approaches assert makes the focal point of the study. Also, Lebanon, with a long history of power sharing tradition, is examined as a case study to reflect upon the do's and don'ts for policy makers while designing a power sharing model.