Antik dönemde iskandiller
Sounding weights in Antiquity
  1. Tez No: 470412
  2. Yazar: CEREN ÖZKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA CANKARDEŞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez kapsamında antik iskandiller üzerine daha önceden yapılmış olan az sayıdaki çalışmalar sonucu netleşmiş verileri toparlayıp, üzerine eklemelerde ve önerilerde bulunulmuştur. Günümüzde iskandil; kullanımı, kullanım sırasındaki hataları, kullanım alanları ve antik iskandil tasvirleri araştırılıp teorik veriler elde edilerek, antik metinler ile değerlendirilmiştir. Antik iskandil buluntuları, J. P. Oleson'un ve E. Galili, B. Rosen, D. Zviely'nin oluşturmuş oldukları tipolojiler üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a main process of this thesis, past works –which are limited in numbers- done concerning the sounding leads were found and studied in detail. The data which was provided by previously mentioned study is combined in this thesis with additional information and reasonable suggestions. Sounding leads in modern times with their usage, mistakes concerning the usage, areas of usage were analysed. In addition to the noted studies theoretical implications done through the further study of the ancient depictions containing sounding leads. Lastly, all the information gained from the mentioned methods were reanalysed together with the knowledge of the ancient sources. Finds about the ancient sounding weights were presented according to the typologies formed by J.P. Oleson and E. Galili- B. Rosen-D. Zviely.