Representations of masculinities in british World War I poetry
I. Dünya Savaşı İngiliz şiirlerinde erkeklik temsilleri
- Tez No: 470429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümü bir kavram olarak ortaya çıkışından bir sosyolojik teori olarak gelişimine doğru Erkeklik (Erillik) Çalışmalarını ele alır. Önde gelen eleştirmenlerin cinsiyet ve özellikle erkeklik (erillik) konusu üzerinde geliştirmiş oldukları fikirler teori bağlamında kullanılan kavramlar ve terimler aracılığıyla açıklanmaktadır. Ordu, savaş ve erkeklik (erillik) arasındaki ilişki de detaylı olarak ele alınmaktadır. Özellikle R. W. Connell tarafından ortaya atılan "hegemonik (baskın) erkeklik (erillik) teorisi üzerinde durulmaktadır. İkinci kısım Birinci Dünya Savaşı'nı tarihsel, politik, kültürel açıdan ve cinsiyete olan etkileri yönünden ele almaktadır. Üçüncü kısım savaşı destekler nitelikte kaleme alınmış propaganda şiirlerini inceleyecektir. Özellikle Henry Newbolt ve Jessie Pope'un şiirleri erkeklik (erillik) temsilleri yönünden savaş retoriğini tekrarlamaktadır. Dördüncü kısım bu retoriğe tepki olarak yazılmış siper şiirlerini (trench poetry) incelemektedir. Siper şiirlerine genel bir bakıştan sonra Siegfried Sassoon ve Wilfred Owen'ın şiirleri savaşan erkeklerin temsili bakımından daha detaylı analiz edilmektedir. Sassoon ve Owen'ın şiirleri erkeklik ve erillik hakkında söylenen genel geçer yargıları sorgular ve bunalımdaki erkeklere ses ve görüntü kazandırmıştır. Sonuç olarak bu şiirler baskın erkek imgelerine meydan okuyarak marjinal (hegemonik olmayan) erkeklik (erillik) temsillerine yer vermişlerdir. Bu çalışmanın amacı erkeklik çalışmalarının kavram ve düşüncelerinden faydalanarak Birinci Dünya Savaşı şiirlerindeki erkeklik (erillik) temsillerini incelemektir. Bu çalışma farklı bağlamlarda farklılık gösteren ve değişime uğrayan erkeklik ve erillik temsillerini ineleyerek cinsiyet kavramlarının keyfi olarak ve yapay bir şekilde oluşturulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this study deals with the theory of masculinity from its emergence as a concept to its development as a theory of social studies. The ideas developed by prominent critics on the subject of gender and in particular masculinity are reviewed through the explanation of the terms and concepts regarding the theory. The interrelations among military, war, and masculinity are further elaborated. Specifically the concept of“hegemonic masculinity”put forth by sociologist R. W. Connell is explained. The second chapter covers the First World War in historical, cultural, literary, and gendered perspectives. The third chapter examines the propaganda poems written in support of the war effort. Poems of Henry Newbolt and Jessie Pope are given specific focus in regard to their description of men and masculinities conforming to the official war discourse of the government. The fourth chapter analyzes the trench poems written in protest against the rhetoric of the war propaganda. With a general overview of trench poetry, the poems of Wilfred Owen and Siegfried Sassoon are examined in regard to their portrayal of the fighting men. Challenging the general assumptions about the men and male characteristics, the poems of Sassoon and Owen give voice and image to the men in crisis, thus, representing the marginal, non-hegemonic masculinities. This study aims to explore the representations of masculinities in the poetry of the First World War, by use of theories of masculinity. By examining the differing and different representations of men and masculinities in different contexts, this study tries to reveal the constructed and arbitrary disposition of gender conceptions.