Sosyal medya ve kitle hareketleri ilişkisi: Sosyal medyada kitle hareketlerine yönelik içerik analizi
Social media and mass movement relation: A content analysis of mass movement in social media
  1. Tez No: 470428
  2. Yazar: TAYFUN YÜCESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEMEL EGİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkışı ile birlikte insanların sosyalleşmek için iletişim kurma şekillerini değiştirip değiştirmediklerine yönelik tartışmalar, sosyal medyanın tüm dünyada ortaya çıkan kitle hareketlerindeki rolü sebebi ile artan bir ilgiye ulaşmıştır. Son dönemlerde meydana gelen Arap Baharı, İspanyol Öfkeliler Hareketi, İşgal Et Eylemleri ve Gezi Parkı protestoları gibi kitlesel eylemler sosyal medya ortamlarında yoğunlaşan aşırı iletişim teknolojilerinin kullanılması ve bilgi akışı sebebiyle tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Sosyal medyanın bu kitlesel hareketlerdeki kilit rolünün kolektif hareketin sağlanmasında yeterli sayıda kızgın insanı biraya getirme ve var olan hoşnutsuzluğun devamlılığını sağlamada katalizör olması olarak ifade edilebilir. Bazı kitlesel hareketlerde hükümetler tarafından bilginin yayılımı karşısında yapılan tüm engelleme ve sansür çalışmaları kitlesel hareketin taraftarları ve sempatizanları tarafından uygulanan değişik teknikler sayesinde boşa çıkartılabildiği gibi bazılarınca bu husus başarılamamıştır. Yeni medyanın bir aracı olarak sosyal medya, bireylerin demokrasiden adalete, yolsuzluktan eşitsizliğe kadar isteklerini tutuşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, içerik analizi yoluyla sosyal medya ortamı Twitter'da Tunus, Mısır, Libya, Türkiye, İspanya ve ABD'de gerçekleşen kitlesel hareketlerde gönderilen mesajlar arasındaki ilişki ve benzerlikleri açığa çıkarmaya çalışmaktır. Tez üçü teorik, biri araştırma olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde sosyal medya, sosyal medya kitle hareketleri arasındaki etkileşim ve sosyoloji, psikoloji ile desteklenen kitle iletişim kuramlarının birey ve kitle üzerine odaklanarak etkileri kuramsal olarak ifade edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümünde ise, her ülkenin krizin tavan yaptığı günde seçilen 100 tweet mesajı olmak üzere toplamda 600 mesaj üzerinden araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın içerik analizi yoluyla gerçekleştirilen incelemnün anahtar husuları mesajların konu, amaç, hedef kitle analizi ve ard alan hususlarını içermektedir. Bu dört ana konuda kategorileştirilen mesajlar kendi içlerinde konularda 9, amaçlarda 72, hedef kitle analizinde 13 ve ard alan verilerinde ise 12 olmak üzere toplam 106 kod içermektedir. Nitel araştırma yoluyla elde edilen bulgular aynı zamanda kullanıcı profillerini içeren nicel veri ve bulgularla da desteklenmiştir. Elde edilen sonuçların şimdiye kadar yapılan araştırmalardan daha farklı değerlendirmeler ve ipuçları içermesi sebebiyle bu alanda gelecekteki araştırmacılara destek sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The debate over whether or not the emergence of the social media has changed the way people communicate for socializing has received heightened interest since the role in the emergence of mass movements all around the world. Contemporary social mass movements like the Arab Spring, the Spanish Indignados, the Occupy Wall Street movement, the protests in Istanbul's Gezi Park or others all around the globe received worldwide attention because of intensive excessive use of communication technologies and flow of information concentrated around social media. The key role of social media in these mass movements may be summarized as the ability to collect enough number of sufficiently angry individuals and also maintain the level of grievances as a catalyzer which is certainly necessary for sustaining the collective action. In some cases all efforts made by governmental institutions for forestall and censorship of dissemination of information frustrated by the sympathizers and supporters by using different techniques yet some of them not. But as a one of the most important tool of the new media, social media has ignited the individuals voices demand for democracy to justice and anticorruption to equality. The aim of this study by using content analysis is to explore the possible relationship and resemblance in the messages which are related mass movements occurred in Tunisia, Egypt, Libya, Turkey, Spain and US in the social media environment Twitter. The thesis composes of three theoretical and one research sections as a total four chapters. In the theoretical sections; a literary research has been conducted and conceptual explanations has been included on the topics of social media, mass movements-social media interaction and the effects of communication theories supported by social and physiological theories focusing on individuals and masses. In the research section, search was conducted on 100 twitter messages of each country as total 600 which were selected the peak day of crises. The key issues that are investigated throughout content analysis technique of the study are subject, aim, target audience and background of movements. Each tweet messages under these four main categories, divided into different number of sub categories such as subject 9, aim 72, target audience 13 and background of the movements 12 as a total number 106 codes. The findings obtained as a result of qualitative analysis also supported by quantitative data about the users profiles. The conclusions reached are hoped to serve as guideline for future researchers in this field since it contains some clues and a different assessment as in other researches hitherto.