Uşak-Eşme Takmak köyü gelenekleri bağlamında kadın halk oyunlarının müzik ve ritim analizleri
The rhythm and music analysis of women folk dances in the context of Takmak village traditions of Eşme, Uşak
  1. Tez No: 470447
  2. Yazar: MELTEM ALTINTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Halk bilgisi ürünleri, mensubu olduğu toplumun özünü yansıtmaktadır. Bu ürünlerle ilgili yapılacak her türlü derleme, araştırma, inceleme ve sınıflandırma çalışmaları, ait olduğu toplumun gelişmesine yardım edecek ve kuşaktan kuşağa aktarılmasında katkı sağlayacaktır.Uşak-Eşme Takmak Köyü Gelenekleri Bağlamında Kadın Oyunlarının Müzik ve Ritim Analizleri adlı bu tez çalışması, Uşak, Eşme Takmak Köyü geleneklerinde, geçmişten günümüze müzik, oyun uygulamalarını, yöre folklorunu ve halk bilgisi ürünlerini ortaya koymaya çalışan ilk lisansüstü tez çalışmasıdır. Takmak Köyü'nün geleneksel kadın halk oyunlarına ait analizler, bilimsel yöntem ve teknikler ışığında incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin somut bir şekilde ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Tez çalışma konusunu oluşturan Uşak, Eşme Takmak Köyü'nün sosyo-kültürel ürünleri içinde yer alan kadın halk oyunlarının ritim ve müzik analizlerinin yapılarak, nelerden oluştuğu yerinde tespit edilmiştir. Bu bağlamda halk bilgisi derleme ve inceleme yöntemleri ile yazılı kaynakların yanı sıra katılımlı gözlem ve derinlemesine mülakat teknikleri kullanılarak kaynak kişilerden yararlanılmıştır. Araştırma konusuyla ilgili daha önceden, belgelere dayalı sistematik bir çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle bu lisansüstü tezin yörede yapılacak diğer çalışmalara kaynaklık edebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Folklore products reflect the essence of society as a member. All compilation, research, examination and classification studies related to these products will contribute to the development of the society to which it belongs and will contribute to the transfer of the products. This thesis study named The Rhythm and Music Analysis of Women Folk Dances in the Context of Takmak Village Traditions of Eşme, Uşak is the first undergraduate thesis study aiming to reveal the past day's music, game applications, local folklore and folk knowledge products in traditions of Usak, Eşme Takmak Village. Analyzes of women folk games of Takmak Village have been examined in the light of scientific methods and techniques. As a result of the research, it is aimed to reveal the information obtained in a concrete way. Uşak, who made up the thesis work, has been determined at the place where the rhythm and music analyzes of the women's plays in the socio-cultural products of Eşme Takmak Village are made and what they are made of. In this context, people were benefited from sources using compilation and review methods and written sources as well as participatory observation and in-depth interview techniques. It has been foreseen that this graduate thesis can be used as a source of other studies to be carried out in the region, since no systematic study has been done previously based on documents.