19.yüzyıl Rus peyzaj resminde romantizm
19th century romanticism in Russian landscape painting
- Tez No: 470448
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Avrupa sanatında romantizm akımının ortaya çıkması İngiliz edebiyatı ile ilişkilidir. XVIII. yüzyılın sonunda İngiliz romantiklerinin hüzünlü ruh halleri, diğer Avrupa ülkelerinin güzel sanatları içinde bu eğilimin ortaya çıkması için gerekli koşulları yaratmıştır. Avrupa'da kurtuluş mücadelesinin ruhuyla romantik düşüncelerin bir nevi tetikleycisi Büyük Fransız burjuva devrimi olmuştur. Bu tür düşünceler Rusya'daki toplum hareketleri üzerinde de etki yaratmıştır. XIX. yüzyılın başında Fransa'nın Rusya üzerindeki etkisi büyük olmakla beraber daha sonra giderek azalmaktadır. Bunun nedeni, Rusya'nın siyasi durumunun özelliği ile belirlendiği romantizm gelişiminde başka yolun seçilmesidir. Rus romantik peyzajın başlangı çevresi karmaşıktır. XIX yüzyılın ilk on senesinde portre ressamları kendi eserlerinde romantik çizgileri geliştirmekle birlikte peyzajı çizdikleri portrelerde arka fon olarak kullanmışlardır. Daha sonra peyzaj romantik dönemin en seçkin tarzı olma niteliği kazanmıştır. XIX. yüzyıl boyunca Rus romantik peyzajı, fikirlerin ve girişimlerin sürekliliğinden etkilenerek dönüştürülmüş ve devam edilmiştir. Bu şekilde dönüm noktalarının keskinliği göze çarpmadan önceki dönemlerden edinilen geleneklerden tamamıyla kopmadan gelişmiştir. Rus romantizmin ilk dönemi 1825 yılında sona ermiştir. Lirik romantizmin ilk safhası ile klasisizmin aynı zaman dilimine denk gelmesi, iki akımın Rusya'da ortak bir toplumsal ve politik temelde birleştiğini göstermiştir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında geç romantizm okulu şekillenmiştir. Eleştirel realizmin hakim olduğu dönemde romantik bakış açısı sanatsal hayatın önemli parçasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of romanticism in Europe is related to English literature.At the end of the XVIII. century, the sad moods of English romantics created the conditions for this tendency to emerge in the fine arts of other European countries. In Europe, with the spirit of the liberation struggle, a kind of trigger of romantic thoughts has become the Great French bourgeois revolution. Such philosophers have also had an impact on the social movements in Russia. At the beginning of the XIX. century, the influence of France over Russia is gradually decreasing with the greatness. The reason for this is the selection of another way in the development of romance, which is characterized by the character of Russia's political situation.The periphery of the beginning of the Russian romantic landscape is complicated. In the first decade of the XIX century, portrait painters used romantic lines in their works as backdrops in portraits they were drawing landscapes. Later, the landscape has won the status of being the most exclusive style of the romantic period.Throughout the century, the Russian romantic landscape has been transformed and influenced by the continuity of ideas and initiatives. In this way, the sharpness of the turning points has developed completely unbroken from the traditions of the previous periods. The Russian romantic landscape has become intertwined with the political life, especially during the transition periods. In the first wave until 1825, the landscape works seem to be calm and peaceful. The suppression of the Dekabrist Riot has been responded to publicly, which has dragged painters into new quests and experiences.The first period of Russian romantism ended in 1825. At the same time XIX. It was a period of continuous crisis in the late century classicism. The coincidence of the first phase of lyrical romantism with the same period of classical crisis has shown that the two movements combine in a common social and political basis in the life of Russia In the period when critical realism dominated, the romantic point of view constituted an important part of artistic life.