19. yüzyıl Rus düzyazısında köle köylü ve toprak beyi karakterleri (1790-1861)
The characters of slave peasant and landlord in Russian prose of 19th century (1790-1861)
  1. Tez No: 790211
  2. Yazar: PELİN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
“19. Yy. Rus Düzyazısında Köle Köylü ve Toprak Beyi Karakterleri (1790-1861)”ismini taşıyan tezimizde, toprak köleliğinin tarihi anlatılır ve 1790 yılında yayımlanan A. N. Radişçev'in“Peterburg'tan Moskova'ya Yolculuk”isimli eserinden başlayıp 1861 yılında toprak köleliğinin kaldırılmasına kadar olan süreçte düzyazı biçiminde kaleme alınan edebi eserler incelenir. Köylülerin özgürlükten köleliğe ve sonra tam tersi, kölelikten özgürlüğe giden yolları, tarihsel bilgiler ışığında gösterilmeye çalışılır. Rusya'nın ekonomik dayanağı olan toprak köleliği sistemi, yüzyıllar boyunca ülke topraklarında güçlü bir hâkimiyet sürer. Başa geçen çarların çıkardıkları kanunnamelerle sistemin uygulanış biçimleri belirlenir. Köylüler açısından her geçen gün daha da ağırlaşan kölelik şartları, en sonunda isyanlara neden olur ve kölelik sistemi kaldırılmak zorunda kalır. Kölelik şartları altında yaşanan sıkıntılar, 19. Yy.ın önde gelen yazarları tarafından ele alınır. Radişçev, A. S. Puşkin, N. V. Gogol, D. V. Grigoroviç, A. İ. Gertsen, İ. A. Gonçarov, İ. S. Turgenev, L. N. Tolstoy, N. S. Leskov ve M. Ye. Saltıkov-Şçedrin'in gerçekçilik akımının etkisiyle kaleme aldıkları eserlerde yaratılan toprak beyi ve köle köylü karakterleri, toprak köleliği sisteminin gerçekliklerini yansıtırlar. Adı geçen sanatçıların bu konu hakkındaki eserleri, halka ulaşmak amacıyla halkın anlayacağı bir üslupla yazılır. Amaçlarına ulaşmayı başaran yazarlar, büyük ses getirir ve sıradan halkın içinde bulunduğu zorlu durumdan kurtulmalarına yardımcı olurlar.
Özet (Çeviri)
In our thesis named“Slave Peasant and Landlord Characters in Russian Prose of 19th Century (1790-1861)”is told the history of Russian serfdom and examined the literary works written in prose form from the work of A. N. Radishchev, published in 1790, to the abolition of land slavery in 1861. The path of the peasants from freedom to slavery and vice versa, from slavery to freedom, is tried to be shown in the light of historical information. The land slavery system, which is the economic basis of Russia, has been a strong dominance in Russia for centuries. The way of the system is determined by the laws issued by the tsars who came to power. The conditions of slavery, which became more and more difficult for the peasants, eventually led to revolts and the slavery system had to be abolished. Troubles under the conditions of slavery are dealt with by leading writers of the 19th century. The landlord and slave peasant characters created in the works written by Radishchev, A. S. Pushkin, N. V. Gogol, D. V. Grigorovich, A. I. Gertsen, I. A. Goncharov, I. S. Turgenev, L. N. Tolstoy, N. S. Leskov and Saltykov-Schedrin who are under the influence of the realism movement, reflects the realities of the land slavery system. The works of the mentioned writers on this subject are written in a style that the public can understand in order to reach the public. Writers who succeed in achieving their goals make a big splash and help ordinary people get out of the difficult situation they are in.