19. yüzyıl Rus edebiyatında dekabristler
Decembrists in the 19th century of Russian literature
  1. Tez No: 405751
  2. Yazar: SEVGİ ILICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ZEYNEP GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
14 Aralık 1825 günü, I.Nikolay'ın taç giyme töreninde bir grup Rus genç subay çarlık rejimine karşı ayaklanır. Ayaklanmanın Aralık ayında gerçekleşmesi sebebiyle, bu subaylara Rusçada Aralıkçı anlamına gelen Dekabrist ismi verilir. I.Aleksandr'ın yönetiminden hoşnut olmayan Dekabristler, 1814 yılında çarlık rejimini yıkmayı hedefleyen gizli örgütler kurmaya başlarlar. Dekabristlerin arasında çok sayıda şair ve yazar yer alır. Bu şair ve yazarlar serfliğin kaldırılmasını, toplumsal adaletin sağlanmasını ve anayasal düzenin getirilmesini isterler. Düşüncelerini ve görüşlerini toplumda yayma amacıyla, yazdıkları eserleri araç olarak görürler. Dekabrist şair ve yazarlar eserlerinde despotizmi, adaletsizliği ve serfliği kınarlar. Dekabrist sanatçıların ilham kaynaklarını Rusya tarihi, Rus dili ve Rus gelenekleri oluşturur. Tezimizde K. F. Rıleyev, W. K. Kyuhelbeker, F. N. Glinka ve A. İ. Odoyevski'nin şiirleri ve tragedyalarının özelliklerini aktarmaya çalışacağız. Dekabrist şair ve yazarlar her ne kadar eserlerini sanatsal bir amaç gütmeden yazmış olsalar da, Rus edebiyatına sağladıkları katkılar son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
On 14 December 1825, at the coronation ceremony of Nicholas I, a group of young Russian army officers revolts against tsardom. Because this revolt occured in December, these army officers were called Dekabrist which means in Russian language Decemberists. Dekabrists who are discontented with government of Alexandr I, in 1814 began to found secret societies targeting to overthrow government. There are many poets and writers among Dekabrists. These poets and writers want to overthrow serfdom, maintain justice and bring constitutional rights. They count their literary works as instruments to spread their thoughts and opinions throughout the country. Dekabrist poets and writers censure despotism, injustice and serfdom in their works. Their sources of inspiration are Russian history, Russian language and Russian tradition. In our thesis we aim to define the characteristics of poems and tragedies written by K. F. Rileyev, W. K. Kyuhelbeker, F. N. Glinka and A. İ. Odoyevski. Despite the fact that Dekabrist poets and writers didn't aim to create literary works, their contribution to Russian literature is strongly important.