İzmir Belevi'nde bir ortaçağ savunma yapısı: Keçi Kalesi (Tarihi, stratejik önemi ve mimarisi)
A medieval castle in İzmir Belevi: Keçi̇ Kalesi̇ (History, strategic importance and architecture)
- Tez No: 470460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Keçi Kalesi, İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Belevi Beldesi'nin yakınındaki Alaman Dağı'nda yer almaktadır. Bizans İmparatorluğu tarafından artan Türk akınlarına karşı inşa ettirilmiştir. Komnenos hanedanlığı döneminde kırsaldaki halkın korunmasını sağlamak amacıyla büyük bir savunma yapısı inşası faaliyeti görülmektedir. Manuel Komnenos döneminde ise idarî anlamda da bir adım atılarak Neokastra adında yeni bir thema teşkilatı kurulmuştur.“Yeni Kale”anlamına gelen bu thema adını inşa edilen kalelerden almaktadır. Bu dönemde, Batı Anadolu'da bir çok irili ufaklı savunma yapısı inşası söz konusudur. Bu savunma ağının bir parçası olan Keçi Kalesi de civarındaki halkın sığınabileceği bir tahkimat olarak inşa edilmiştir. Kalenin, batısındaki hariç bütün surları neredeyse tamamen ayaktadır. Ephesos ve Metropolis kentlerine yakın, doğudan batıdaki kentlere ulaşımı sağlayan güzergâhı denetim altında tutan 300 m. yükseklikte dik bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Savunmaya yönelik şekillenen planı, duvarlarda kullanılan örgü teknikleri ve net bir biçimde gözlemlenebilen iki aşamalı inşasıyla dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
Keçi Kalesi is located on the Alaman Mountain near the Belevi Town of Selçuk District of İzmir. It was built against the rising Turkish invasions by the Byzantine Empire. During the Komnenos dynasty, there is a great activity of constructing defensive structures in order to protect the people in the countryside. In the period of Manuel Komnenos, a step was taken in an administrative sense and a new thema organization named Neocastra (New Castle) was established. The name of this thema organization comes from fortifications and castles that had been built in the district of it. During this period many large and small fortifications had been built in Western Anatolia. As a part of this defensive network, Keçi Kalesi had been buit to give shelter people around it. Except western wall, entire castle is steady. The castle had been built, near cities of Ephesos and Metropolis. The position of castle controls the road that leads to western Anatolian cities. It was built on a steep hill, above the 300 meter of sea level.