Kırsal yerleşmelerde kadınların açık kamusal alan kullanım biçimleri, Belevi (Selçuk - İzmir) örneği
Ways of public open space usages of women in rural settlements, example of Belevi (Selçuk - İzmir)
  1. Tez No: 558978
  2. Yazar: FULYA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kamusal mekanlar, farklı tarihsel dönemlerde kamusal alanların fiziksel temsili olmuş mekanlardır. Kamusal mekanlarının işlevleri Antik Yunan Yerleşmelerinden bu yana toplumun oluşturulmasına ev sahipliği yapmak olmuştur. Her tarihsel dönemin farklı dinamikler barındırması nedeniyle kamusal alan günümüze kadar pek çok işlev, biçim değişikliği sürecinden geçse de temelde yerleşmenin sakinlerinin bir araya geldiği, toplum oluşturduğu temel mekanlar olmuştur. Kamusal mekanlar, yerleşmeyi paylaşan toplulukların birbirini tanıması, anlaması, ortak yaşantıları için ortak kararlar vermesi açısından önemli ve değerlidir. Kadınların kamusal mekanlardaki temsiliyet durumunun yetersizliği, var olamama durumu, görünmez oluşu veya geride kalmışlığı kamusal alanın ortaya çıkışına dayanmakta ve evrilerek sürdürülen bir olgu, günümüzde hala tartışılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamusal mekanlarda kadının durumu, kamusal mekanı kullanma biçimleri, farklı büyüklükteki, konumdaki, farklı kültür ve sosyo-kültürel yapıdaki toplumlarda değişkenlik göstermektedir. Günümüzde küreselleşen kentlerde ve metropollerde veya belirli bir gelişmişlik düzeyine ulaşmış ülkelerin kentlerinde daha olumlu bir aşama kaydedilmiştir. Kadının neredeyse erkeklere eş düzeyde var olabildiği kamusal mekanlardan söz etmek mümkün olabilir. Ancak gelişmemiş, gelişmekte olan ülkelerin özellikle kırsal yerleşmelerinde durum nasıldır? Bu çalışmanın konusu da bu olguyu araştırmak, çeşitli kavramlar ışığında çok boyutlu olarak değerlendirmektir. Bu bağlamda çalışma alanı olarak seçilen yerleşme, Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir İlinin Selçuk İlçesi'ne bağlı olan Belevi Köyü olmuştur. İzmir İli Türkiye'nin 3 büyük kentinden biri oluşuyla sosyal, kültürel, ekonomik olarak öncü niteliktedir. Belevi Köyü'de özgün değerlerinin yanı sıra İzmir'de yer alan kırsal yerleşmelerin genel karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Başlıca geçim kaynağı tarımdır, ili ve ilçesinden çok kopuk ve izole olmamasının yanında kendi iç dinamikleriyle varlığını sürdürmektedir. Çalışma sürecinin yürütülmesinde; kamusal mekanlarının kavramsal süreçlerinin, önem ve değerinin araştırılması, ardından kırsal alanların kavramsal olarak irdelenmesi, ülkemizdeki kırsal alanların nitelikleri, işleyişleri üzerinde durulmuştur. Kırsal alanların gelişim süreçlerine ve kadınların kırsal alanlardaki durumuna bakarken da kırsal dayanıklılık yaklaşımından faydalanılmıştır. Çünkü her ne kadar kadınların kırsal yerleşmelerdeki kamusal alanda varlıkları inceleniyor olsa da, doğru sonuçlara ulaşabilmek adına bütüncül ve etkileşimli ilişkisel bir sistem içinde ele alınması gerekli olmuştur.
Özet (Çeviri)
Public spaces are the places which are the physical apprearence of public realm in many historical periods. Public spaces are main tools for building a society since Ancient Greek times. Due to the fact that every historical period has its different dynamics, the public space has been the main place where the inhabitants of the settlement come together and built a society, although many functions have changed in different ways in time. Public spaces are important and valuable for the communities that share the settlement to know each other, to understand each other and to make common decisions for their common lives. The inadequacy of women's representation in public places, their inability to exist, their invisibility is increased in recent times, but it is still a subject to discuss, problem to solve, a social system situation to improve. The existence of women in public spaces, the way they use public spaces varies according to the location, population, physical size, characteristics and features of the settlement, also the socio-cultural features of society, economic resoruces and activities. Nowadays, it has made a more positive progress in the globalized cities and metropolitan areas or in the cities of countries that have reached a certain level of development. It is possible to talk about the public spaces where women is almost equal to men. But what is the situation in developing, especially in rural settlements of developing countries? The subject of this study is to investigate this phenomenon and to evaluate it in the light of various concepts. In this context, the selected settlement as the study area is Belevi Village of Selçuk District, İzmir Province, Aegean Region in Turkey. City of İzmir is one of the Turkey's third largest city and very important with its social, cultural, economic values. Belevi Village has the general characteristics of rural settlements in İzmir, but also has its own unique features. The main economic activity of the village is agriculture.The village is not isolated from the province and its district because of locating on the main roads, but it still exists with its own internal dynamics. During the process of this study, firstly the conceptual specifications of public sphere and public spaces and the importance and functions of this areas are examined. After general public space research; conceptual analysis of rural areas, the characteristics and functioning of rural areas in our country are emphasized. The rural resilience approach was also utilized in looking at the developmental processes of rural areas and women lives in rural areas. Because, although women were being investigated in the public sphere in rural settlements, it was necessary to address the subject in a holistic and interactive relational system in order to achieve correct results. In small neighbourhoods, villages and rural settlements, it is widely accepted that relations between inhabitants are much more closer than bigger settlements. In this kind of areas, people also have more belongingness to the space. In a village it is possible and everyone is expected to know each other have relations with each other. This situation has its own positive effects; people will feel very safe. But is this the ideal way of social life for different social groups living in the settlement, as it seems in theory in terms of publicity?