İzmir-Bayındır arasındaki sahanın jeomorfolojisi
The Geomorphology of the between İzmir-Bayındır Area
- Tez No: 51111
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Araştırma alanı, Ege Bölgesi'nin Ege Bölümü sınırları içinde yer alan Küçük Menderes Havzası'nın batı bölümündedir. Akdeniz ikliminin bir tipi olan Ege ikliminin etkisi altındadır. Doğal bitki örtüsü itibariyle de Akdeniz fito coğrafya bölgesi içerisindedir. Sahada zonal, azonal ve intrazonal topraklar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde azonal topraklar oldukça geniş bir alana sahiptir. Zonal toprakları kırmızı Akdeniz toprakları oluşturur. İnceleme alanı Küçük Menderes Nehri, Tahtalı, Yeşildere ve kolları tarafından drene edilir. Bu akarsular, sahayı Selçuk, Dereboğazı ve Yeşildere epijenik boğazları aracılığıyla Ege Denizi'ne bağlar. Jeolojik ve jeomorfolojik özelliklerin, araştırma alanında ana ulaşım ağı, yerleşme ve tarım üzerinde önemli etkisi mevcuttur. Nitekim ana yollar grabenleri ve boğazları takip eder, yerleşmeler de eteklerde ve ova yüzeyinde kurulmuştur. Verimli tarım alanları grabenlerdeki ovalarda yer alır. Çalışma alanında Paleozoik, Mesozoik, Tersiyer ve Kuatemer'e ait formasyonlar yer alır. Paleozoike ait formasyonlar oldukça geniş bir yayılıma sahiptir. Paleozoik ve Mesozoik'e ait formasyonlar sahamızda yüksek reliefi meydana getirir. Tersiyer formasyonları nispeten sınırlı olup basık reliefi oluşturur. Kuvaterner formasyonları ise havza tabanını tümüyle örtmüştür. Sahada relief şekilleri bakımından dağlık, tepelik alanlar ve alüviyal ovalar olmak üzere üç ana fizyografik birim yer alır. Dağlık ve tepelik alanlar inceleme alanının yarıdan fazlasını kaplar. Alüviyal ovalar ise üçte birlik bir alana sahiptir. Havza tabanı ile onun çevresini meydana getiren nispeten yüksek sahalar relief şekli ve yükselti bakımından birbirinden farklıdır. Çalışma alanı jeomorfolojik özelliklerini Miosen'den başlayıp Pleistosen sonlarına kadar etkili olan dikey tektonik hareketlerle kazanmıştır. Ancak bu tektonik hareketlerin niteliği ve etkileri zaman içerisinde farklılık gösterek, alanda değişik morfolojik birimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Miosen'de oluşan tektonizma ile günümüzdeki grabenler oluşmuş ve bu sahalar Neojen IIIgölleri ile işgal edilmiş ve içinde killi-kireçli malzemeler çökelmiştir. Tersiyer sonlarında oluşan regresyonia kara haline gelen göl tortulları üzerinde kurulan akarsularla sahada yer yer boşalma ve yarılma başlamıştır. Kuaterner'de de etkili olan tektonik hareketlerle yer yer çarpılmalar olmuş, eski faylar gençleşirken yeni faylar da oluşmuştur. Özellikle post Tersiyer çökelleri genç tektonizma ile bazı sahalarda deformasyona uğramıştır Taban seviyesi koşullarına göre grabenleri çevreleyen yüksek sahalarda aşınım düzlükleri oluşmuştur. Ancak bu düzlükler, taban seviyesinde meydana gelen alçalma veya yüksek sahalarda yükselme sonucunda parçalanmaya ve yarılmaya uğramıştır. Dış drenaja bağlanan sahada halen yarılma faaliyetleri hüküm sürmektedir. Tektonik etki ve olayların meydana getirdiği şekiller flüvyal süreçlerle işlenerek biçimlendirilmiştir. Flüvyal süreçlerle birlikte araştırma alanının bazı kesimlerinde karstlaşma, ufalanma ve ayrışma da şekillenme hususunda etkili olmuşlardır. Akarsu ağı da sahanın yapısal ve litolojik özelliklerine uygun bir kuruluşa sahiptir. IV
Özet (Çeviri)
THE GEOMORPHOLOGY OF THE BETWEEN İZMİR - BAYINDIR AREA (WEST ANATOLIA) SUMMARY Study area covers a western part of the Small Maender river basin in West Anatolia. The plains in which Mediterranean climatic condition prevails are both of the fertile part of the Aegean region and the study area. Mean settlement areas and road are established on the plain. In the study area main soil groups such as zonal, intrazonal and azonal soils appear. Azonal and intrazonal soils cover a major part of the area. Zonal soils characterized by red mediterranean soils are widespread on the old dejection fans, neogene sedimentary strata and erosional surface of paleozoic masse. The climax vegetation of the mentioned areas, as is found in the mediterranean phytogeographical region, is red pine (Pinus brutia) forest; destroyed area is replaced by maquis and garrigues communities. In this area there are three main geomorphic units: mountainous, hilly areas and plains. Mountainous areas which are composed of metamorphic schistes such as mica schistes, gneiss, marble, quarzite schistes have been deeply dissected by the streams flowing into grabens. These areas all also levelled according to base levels during the several geological times. Alluvial areas and/or plains are found in the tectonic grabens which have formed as the results of the vertical tectonic movements occured from Miocene to Early Holocene. Indeed the Küçük (Small) Meander graben was formed by the vertical tectonic movement occurred during the Miocene. The collapsed area was occupied by the Neogene lakes in which clayey, sandy and limely materials accumulated. After Neogene lake had been regressed this deposit is dissected by the fluvial agents. vFaulting movements continued Late Tertiary and Early Quaternary leading to deformating and dissecting of the Neogene lake sediments. The streams which were establisted on the sedimentary and metamorphic masse cut their own valley and so that superimpose and antesedan georges were opened, plain surfaces have been eroded by the streams such as Yeşil and Tahtalı. These events lead to the formation of terraces extending along the river valley and the edge of the depressions, as weel. On the other hand the erosional surfaces which are found surrounding upland areas indicate the vertical intensity and the duration of the geological time. Old dejection fans occur along the slightly surfaces of the edge of the mountains. Karstic features such as lapies and small dolins are found on the marble and mesozoic hard limestones. Karstification processes have been affected the widening and the opening of the Selçuk- Belevi George. Shortly, vertical tectonizm and fluvial process are the responsible of the geomorphic forming of the study area. VI