Kastamonu yöresi geleneksel müzik pratiklerinde kemâne
Kemane in Kastamonu region's traditional music practices
- Tez No: 470467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI BAHADIR TUTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Duysal Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Kastamonu Yöresi Geleneksel Müzik Pratiklerinde Kemâne”adlı çalışma;“Giriş”,“Dört Bölüm”ve“Sonuç”kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında öncelikle kemâne çalgısı ve içerisinde yer aldığı müzik pratikleri hakkında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, ardından araştırmada sergilenen yaklaşım hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; Asya ve Avrupa'da tırnak teması ile icra edilen yaylı çalgılar ve kemâne çalgısı sınıflandırılarak, oluşturulan başlıklar altında yapısal ve işlevsel özellikleri ile sunulmuştur. Bölümde ayrıca, kemâne çalgısının yapısal özellikleri, ortaya çıkışı, akort ve icra biçimleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümü; kemâne çalgısının yaygın olduğu bölgelerin tarihi ve kültürel özelliklerinin incelenmesinin yanısıra, sosyal çevre bağlamında kemâne icracılarının yetişmeleri ve yapımcılık yönlerininin değerlendirildiği bilgileri içermektedir. Bölümde ayrıca, göç sonucunda büyükşehirlerde varlığını sürdüren kemâne icracılarının; geleneği yaratma ve aktarma süreçleri, kültürel kimlik ve otantiklik bağlamlarında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm; Kastamonu yöresinde tespit edilen müzik pratiklerinin incelenmesi ve kemânenin meytar olarak adlandırılan topluluk içerisindeki işlevinin ayrıntılı anlatımının dışında, meytar içerisinde yer alan diğer unsurların da açıklanmasıyla oluşturulmuştur. Çalışmamızın son bölümü; yörede tarafımızca tespit edilen icraların, açış ve düzenli usullere bağlı icra örnekleri olarak sınıflandırılması ve icra merkezli yapısal analizlerin bu çalışmada farklı bir notalama yöntemi ile görsel hale getirilerek formüle edilmesiyle ortaya konmuştur. Sonuç kısmında; kemâne çalgısı, adlandırma, köken, çalgı sınıflandırması, yapısal özellikler, icra ve akort biçimi, çalgının icra tekniği, icracılar, kemânenin yerellik, otantiklik ve göç bağlamlarında işlevleri, dinleyiciler, kemâne icracıları dışında geleneksel müzik pratiklerinde yer alan diğer icracılar, kemânenin yer aldığı ortamlar, icra merkezli yapısal analizler konularında, çalışmamızın diğer bölümlerinde yapılan değerlendirmeler bir araya getirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study entitled ''Kemane in Traditional Music Practices in the Vicinity of Kastamonu'' consists of ''Introduction'', ''Four Parts'', and ''Conclusion.'' In the introduction, we have primarily examined the instrument and the studies carried out on the music practices involving the kemane; following that, we have given information on the approach we have adopted in this study. In the first part, we have classified the kemane and other stringed instruments played with nail touch in Asia and Europe, and presented their structural and functional characteristics under relevant titles. In addition, the constructional features of the instrument, its origins and how it is tuned and performed are minutely detailed. The second part of our study covers the historical and cultural characteristics of the regions where the instrument is in wide use as well as the performers' training process within their social millieu and their insturment making skills. Besides, the processes whereby the tradition is created and passed on by the kemane players who migrated to big cities are examined in the context of cultural identity and authenticity. The third part consists of a detailed statement of the music practices in Kastamonu, the function of the kemane within the group called 'meytar' and the explanations of other elements belonging to meytar. The last part of our study classifies the performances collected within the fieldwork as samples of non-metrical (açış) and metrical, and presents the performance- oriented structural analyses formulated and visualized through an unconventional method of transcription used in this study. In the conclusion, the evaluations made in the previous parts -regarding the kemane, its naming, its origin, its instrumental classification, its constructional faetures, performing and tuning, performance techniques, its function regarding locality, authenticity and migration, the listeners, the other performers involved in the traditional music alongside the kemane performers, occasions where kemane is played, performance centred structural analyses are presented collectively.