Leylâ Erbil ve Pınar Kür'ün eserlerinde ataerkinin ifşası: Feminist psikanalitik bir okuma
Disclosure of patriarchy in Leylâ Erbil and Pınar Kür's works: A feminist psychoanalytic reading
- Tez No: 470466
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasında Julia Kristeva'nın abject teorisi temel alınarak ataerkil düzende eril tahakküme itiraz eden kadınların toplumun çeperlerine itilmelerinin, Kristeva'nın deyişiyle“sürgüne gönderilmeleri”nin, ataerkil düzeni tüm yönleri ve kurumlarıyla ifşa eden Leylâ Erbil ve Pınar Kür'ün yapıtları üzerinden ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Tezin teorik kısmında Kristeva'nın görüşleri ortaya konduktan sonra metin incelemelerinin yer aldığı bölümlerde ataerkil düzenin öznesi olan erkeklerin abject olarak dışladıkları kadınlardan duydukları korkuyla beraber baskı uyguladıkları kadınların üzerindeki egemenliklerini her an yitirebilecek olmanın yarattığı tedirginlik psikanalitik açıdan incelenecektir. Söz konusu korku ve tedirginliğin erkek öznelerin kadın bedeni ve cinselliğine yaklaşımlarını nasıl etkilediği, toplumun farklı kesimlerinde kadınların hangi mekanizmalar kullanılarak sınır dışına doğru itildiği, mekânların dışlama pratiklerine koşut biçimde cinsiyetlendirilerek düzenlenişi açığa çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examinethemarginalization of women in the works of two prominent women writers of Turkish literature, namely Leylâ Erbil and Pınar Kür, by making use of Julia Kristeva's theory of abjection. These writers examine the patriarchalsystem and its institutions in their works and provide a powerful and sharpcritique ofthe male dominated society with which they have had firsthand experience. In the theoretical chapter of this thesis, Kristeva's theory is introduced. In the following chapters, the selected works of these writers are analyzed within the framework of Kristeva's model of the abject. Both authors, although unwittingly, use abjection in their writings to reveal the exclusion of women in patriarchal society. These chapters investigate their works psychoanalytically, focusing on the male fear of female body and sexuality and analyzing the mechanisms patriarchy uses to exclude womenand the practices of exclusion in gendered spaces.