İdeal vatandaş tasavvurunun inşasında politik iletişimin rolü: Adalet ve Kalkınma Partisi 2023 vizyonu örneği
The role of political communication in the construction of the ideal citizen envision: Example of Adalet ve Kalkınma Party's 2023 vision
- Tez No: 470469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Devlet olgusu, Antik Yunan'dan günümüze kadar sorgulanmış ve halen de sorgulanan bir konudur. Dolayısıyla devletin doğası, gelişimi ve geleceği üzerine birçok düşünür ve teorisyen fikir yürütmüşlerdir. Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de iktidarın ve siyasal hayatın değişimi mevcuttur. Devletin tarihsel süreç içerisindeki tahavvül süreci eş zamanlı olarak yurttaşlık kavramının da dönüşümüne neden olmuştur. Devlete bağlılığın devletin meşruiyeti açısından önem taşıması, devletlerin kendi ideal vatandaşlarını yaratma mücadelesine girişmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, devletin mevcudiyeti ve fiiliyatına ilişkin temel kavramlar, tanımlar ve tartışmalar Antik Yunan'dan modern devletler sürecine kadar incelenecektir. Bu bağlamda tecessüm eden yurttaşlık ve vatandaşlığa ilişkin değişimler de Avrupa ve Türkiye tarihi ile birlikte ele alınacaktır. Ayrıca devletlerin ideal vatandaş tasavvurunda etkili bir yol olarak seçtikleri politik iletişim kavramı ve Türkiye'deki örnekleri ele alınacaktır. Çalışmanın araştırma kısmında ise, Türkiye'de son yıllarda yaratılmak istenen ideal vatandaş tasavvurunu ele almak amacıyla, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2023 vizyonu ile ilgili, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Cumhuriyet gazetelerin çevrimiçi versiyonlarında yer alan 240 haberi içerik analizi yöntemi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of the state is a concept which has been questioned from the Ancient Greek until today and still is being questioned. Thus, several philosopher and theoreticians put forward an idea about the state's nature, improvement and the future. There is also the change of the ruler ship and the political life in the history of Ottoman Empire and the Republic of Turkey. The historical process of state synchronously causes the transformation of the citizenship notion. Loyalty to the state matters in terms of legitimacy to the state and that causes states try and struggle for creating their own ideal citizens. In this study, the basic concepts, definitions, discussions that are related to the state's existence and action will be examination from Ancient Greek to the modern state process. Within this context, embodied changes which are related with citizenship and nationality will tackle with the history of Europe and Turkey. Also, political communication concept that is chosen by the states for the effective ideal nationality envisions and examples from the Turkey will be examination. Survey part of the study, to tackle the ideal nationality envision which is want to create in Turkey in the last years will be analyzed by the content analysis method of 240 news from the online versions of the newspapers Hürriyet, Milliyet, Sabah and Cumhuriyet which involve 2023 vision of the Adalet ve Kalkınma Partisi.