Toplumsal hareketler bağlamında medyada HES projelerinin sunumu
HES projects presentation on media in the context of social movements
  1. Tez No: 470472
  2. Yazar: AÇELYA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İdeolojik olarak farklı görüşlerdeki gazetelerde HES projeleri haberlerinin nasıl sunulduğunu ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, medyanın ekonomi politiğinin ve güç/iktidar ilişkilerinin haber üretim sürecinde belirleyici olduğu görüşünden hareket etmektedir. Gazeteleri incelediğimizde aynı haberin her bir gazetede farklı içerikte yer alması gazetelerin benimsediği yayın politikasıyla ve ekonomi politik ilişkileriyle açıklanabilmektedir. Bu doğrultuda gazetelerde HES projeleri haberlerinin nasıl yer aldığını ortaya koymak, haber üretim sürecine etki eden faktörleri açıklamak ve haber içeriklerinin güç/iktidar ilişkilerine göre nasıl belirlendiğini belirtmek çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Tezin araştırma kısmında ideolojik olarak farklı oldukları düşünülen Cumhuriyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde, 2012-2016 yılları arasındaki toplam 5 yıllık sürede HES projeleri haberlerinin nasıl sunulduğu incelenmiştir. İçerik analizi yönteminin uygulandığı araştırmada farklı okur kitlelerine sahip gazetelerde HES projeleri haberlerinin hangi konu içerikleri ve haber kategorileriyle sunulduğu tespit edilmiştir. Ayrıca gazetelerin protesto haberlerine bakış açısı ve hangi temalara vurgu yaptıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to show how HES project news are presented in ideologically newspapers, comes from the idea of that the political economy of media and power government relationships are determinant in the process of making news. When we examine the newspaper we see that each news takes places with different content and this can be explained with newspapers publishing policy and political economy relations. Accordingly showing how HES projects news are in the newspapers explaining the factors that affects the process of making news and revealing how news contents are determined according to power/government relationships underpin the study. On the research part of the thesis, it is analyzed how HES project news are presented in 5 year period between 2012-2016 in the newspapers of Cumhuriyet, Hürriyet and Sabah which are considered ideologically different. In the study which content analysis method is applied it is determined that how the newspapers with different readers present the HES project news with subject content and news category. Moreover it is analyzed that the perspective of newspapers to the protest news and which themes are emphasized.