Dijital çağda pazarlama iletişiminde yeni bir boyut: Sanal topluluklar ve kullanıcı merkezli içerik
A new aspect about marketing communication in the dijital age: Online community and user-centered content
  1. Tez No: 470489
  2. Yazar: ESRA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde gelişen bilgi iletişim teknolojileri ile birlikte her alanda birçok değişim yaşanmıştır. Bu değişim pazarlama, halkla ilişkiler, reklam ve iletişim çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmıştır. Bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişim beraberinde dijital çağın oluşmasına sebep olmuştur. Dijital çağ; yeni medya tanımını, sosyal ağ kavramlarını ve yeni pazarlama iletişimi çalışmalarını ortaya çıkarmıştır. Dijital çağ uzun süredir yaşantımızı etkisi altına almış ve giderek daha çok yaşantımızın içine dahil olmaktadır. Günümüzde yeni kavramların öneminin giderek artması ile birlikte markalar çalışmalarını bu doğrultuda düzenlemeye başlamışlardır. Markaların pazarlama, reklam ve iletişim çalışmalarında yeni medyanın etkisiyle özellikle sosyal ağ sitesi çalışmaları hem markalar hem de tüketiciler için ön plana çıkmaktadır. Markalar sosyal ağ sitelerinde tüketiciye yönelik yeni pazarlama anlayışının içerdiği çalışmalar ile markalarını yönetmektedirler. Sosyal ağ sitelerinde sosyalleşme, katılım ve etkileşim kavramları kullanıcılar için daha fazla popüler hale gelen ve markaların pazarlama iletişimi çalışmaları için önem taşıyan kavramlar olmuştur. Bununla beraber dijital çağın etkisi ile kullanıcılar markaların sanal topluluklarına üye olmakta veya sosyal paylaşım sitelerinde markaların yönlendirmesi sonucunda kullanıcı merkezli içerik paylaşımında bulunmaktadırlar. Bu bağlamda“ Dijital Çağda Pazarlama İletişiminde Yeni Bir Boyut: Sanal Topluluklar ve Kullanıcı Merkezli İçerik”başlıklı bu tez çalışmasında, dijital çağda markalar için önem taşıyan sosyal ağ sitesi çalışmalarında markaların sanal topluluk uygulamaları ve kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik üretimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with today's information communication technologies, many changes have occurred in every area. This change has given a different dimension to marketing, public relations, advertising and communication studies. The development of information communication technologies led to the digital age. Digital age occurs in new media definitions, social networking concepts and new marketing communication works. The digital age has been affecting our lives for a long time and it is increasingly involved in our lives. Nowadays, brands have started to arrange their studies in this direction with the increasing importance of new concepts. The marketing, advertising and communication studies of brands are influenced by the new media, especially social networking sites for both marketers and consumers. Brands are managing their works that are included in the new marketing concept for consumers in social networking sites. The concepts of socialization, participation and interaction in social networking sites have become more popular for users and they are important concepts for brand marketing communication works. Also, users become members of virtual brand communities of brands or share user-centered content as brands lead to social networking sites with the digital age effect. In this thesis study titled“A New Aspect About Marketing Communication in the Digital Age: Online Community and User-Centered Content”, social networking sites that are important for brands in the digital era was investigated the virtual community applications of brands and content productions created by users.