Dijital çağda yeni bir pazarlama yaklaşımı olarak gerçek zamanlı pazarlama: Türkiye'de markaların sosyal medya paylaşımları üzerine bir inceleme
Real-time marketing as a new marketing approach in the digital age: a study on the brands' social media sharings in Turkey
- Tez No: 485430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve tüketici yapısında ortaya çıkan değişimler nedeniyle pazarlama iletişimi çabalarını biçimlendiren markaların dijital kaynaklı bir evrilme süreci içine girdikleri söylenebilir. Özellikle Web 2.0 tabanlı teknolojilerin bireyler arasında hızla yayılmasıyla kullanıcıların kendi içeriklerini üretmeleri ve bu içerikleri diledikleri kişilerle paylaşma imkânı yakalamaları iletişimin yapısal özelliklerinde birtakım farklılaşmaları beraberinde getirmiştir. Yoğun bilgi akışı ve etkileşimli süreç içerisinde markaların tüketici beklentilerine yanıt verebilmek adına geleneksel çabalardan farklı olarak dijital içerikli uygulamaları pazarlama iletişimi faaliyetlerine eklemesi bu noktada önemli bir hamle olarak gözükmektedir. Değişen tüketici tepkilerinin yönetilmesi ve markaya yönelik olumlu bir algı yaratılması adına gerçek zamanlı pazarlama, markaların yararlandığı etkileşimli bir süreci içeren alternatif bir dijital pazarlama uygulamasıdır. Markanın artan rekabet koşullarında kendine benzer birçok markadan farklılaşmasını sağlayan ve düşük maliyetle etkin bir pazarlama iletişimi çalışmasını mümkün kılan gerçek zamanlı pazarlama, hem tüketiciyle sağlıklı bir ilişki kurulmasında hem de marka-tüketici ilişkilerinin kuvvetlendirilmesinde markaların fayda sağladığı bir çevrimiçi pazarlama iletişimi çabasıdır. Çalışmanın amacı, markaların Twitter'da paylaştıkları yüksek kullanıcı etkileşimi sağlamış olan gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarının işleyiş yapılarını, içerik özelliklerini ve mesaj çekiciliklerini ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında Brand Finance Marka Değerleme Kuruluşu'nun belirlediği 2016 yılında Türkiye'nin 100 markasının Twitter paylaşımları incelenmiştir. Bu markalardan 26 tanesinin en az bir tane yüksek kullanıcı etkileşimine sahip gerçek zamanlı pazarlama paylaşımı yaptığı tespit edilmiş ve toplamda 185 adet Twitter paylaşımı çalışma kapsamında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda markaların gerçekleştirdiği paylaşımlar sonucunda tüketici zihninde marka imajını olumlamaya yönelik çabalar içinde oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra tüketici üzerinde marka farkındalığı yaratmak adına hem bilgisel hem de duygusal çekiciliklerin yoğunlukla kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the brands that shape marketing communications efforts due to developments in information communication technologies and changes in consumer structure have entered into a digital evolution process. In particular, the rapid spread of Web 2.0-based technologies among individuals, allowing users to create their own content and share it with the people they wish to have brought with it a number of differentiations in the structural features of communication. In order to respond to consumer expectations of brands in an intense flow of information and interactive process, adding digital content applications to marketing communication activities, unlike traditional efforts, seems to be an important move at this point. In order to manage changing consumer responses and create a positive perception of the brand, real-time marketing is an alternative digital marketing practice involving an interactive process that brands use. Real-time marketing, enabling the brand to differentiate itself from many similar brands in an increasingly competitive environment and enabling effective marketing communication at a low cost, is an online marketing communication effort that benefits brands both in establishing a functional relationship with the consumer and in strengthening brand-consumer relationships. The aim of the work is to demonstrate how the brands interact with Twitter in their real-time marketing efforts, content features, and message appeal that have enabled high-user interaction. Within the scope of this study, Twitter shares of Turkey's 100 brands were examined in 2016, which was determined by Brand Finance Brand Appraisal Agency. Of these brands, 26 were found to have real-time marketing sharing with at least one high-user interaction and a total of 185 Twitter shares were evaluated within the scope of the study. As a result of the studies, it has been determined that the brands are making efforts to establish the brand image in the consumer mind as a result of sharing. Besides, it has been determined that both the informational and emotional appeals are used intensively in order to create brand awareness on consumers.