T.T.K. Kozlu Müessesesi kömür çevre kayaçlarının mühendislik özelliklerinin etüdü
  1. Tez No: 4705
  2. Yazar: KENAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YADİGAR V. MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
iv 0Z3T 3u araştırmanın asaca, Kczlu Müessesesi. ndo çalışılan dckuz kömür damarına ilirkin formasyonların fiziksel, mekanik ve kutla mi özelliklerinin belirlenmesine yöneliktir. Çalışmalar iki aşamada yapılmış clup, birincisi arazide yapılan gözlem ve ölçümler, ikincisi ise laboratuvar çalışmalarıdır. Arazide yapılan gözlemlerden, incelenen kömür çevre kayaçia- rında genellikle iki adet düzenli gelinmiş eklem seti ile süreksiz ve gelişigüzel gelişmiş diğer eklemlerin olduğu be lirlenmiştir. 3u eklem sistemlari crta aralıklı ve bloklar da crta büyüklüktedir. Arazide ÎJ-tipi Schmidt çekici ila yapılan ölçümler 45 ile 60 arasında değerler vermiştir. Labcratuvarda yapılan deneylerin sonuçlarına göre, incelenen kaya birimlerinin tek eksenli basınç dayanımlarının 60-90 IJPa arasında olduğu ve ISRM (1978) standartlarına göre sert kaya grubuna girdiği belirlenmiştir. Yine laboratuvar sonuçlarından tek eksenli basınç dayanımının çekme (Brazilian) dayanımına oranının 10.25 ve standart sapmasının da 2.27 olduğu bulun muştur. Üç değişik kaya kütlesi sınıflama sisteminin uygulan ması sonucunda incelenen formasyonların crta ve zayıf kalite oldukları belirlenmiştir. Galerilerin duraylılığının sağlan ması için en tutucu sonuçlar bile uygulandığında, 0.75 m ara lıklarla yerleştirilmiş kaya saplaması veya aynı aralıklarla çelik bağların, geniş aralıklı nasır tel ile takviye edilmesi sonucu oluşan tahkimatın yeterli olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUIffilAHY The purpose of this research is to define physical, mechanical and mass properties of the strata associated with the nine coal seams currently being mined at the Kozlu 3stablishment. The research activities have been carried out in two phases, first is the observations and measurements and second is the labora tory tests. The field observations have indicated that there were generally two well developed joint sets and scr.e other inconsistent and randomly developed joints in the studied coal measure rocks. These joint sets are spaced with medium intervals and thus resulting medium sized blocks. The measurements taken by using an N-type Schmidt hammer are varied between 45 and 60. According to the laboratory test results, the studied reck units presented uniaxial compressive strength values of 60 - 90 MPa and therefore according to the I3RM (1978) standards they can be classified as hard rocks. Again based en the laboratory tests, the ratio of the uniaxial compressive strength the indirect tensile (Brazilian) strength is found as 10.25 with a standard deviation of 2.27. Upon the application of three different reck mass classification systems, the studied formations are categorized as fair or poor quality. For the stabilization cf the galleries, even with the most conservative results, it has been found that a support system consisting of 0.75 m spaced rock belts or with the same spacing 3teel arches with large pattern wire mesh will be sufficient.