Zonguldak havzası kömürlerinin kendiliğinden yanmaya yatkınlıklarının belirlenmesi
- Tez No: 4704
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT DİDARİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
av ÖZET Bu çalışmada; ocak yangınlarının hemen hemen tamamı nın asıl nedeni olan,“kömürlerin kendiliğinden yana- bilme”özellikleri incelenmiş ve Havza1 daki kömUr da marlarının kendiliğinden yanmaya yatkınlıklarına göre sıralamağı yapılmıştır. Feng ve arkadaşları tarafından geliştirilen“yanabi lir Lik indeksi”nin esas alındığı bu çalınmada; Havza kömür damarlarından alınan 22 örnek üzerinde labora- tuvar deneyleri yapılarak, relatif tutuşma sıcaklık ları ve ortalama sıcaklık artışları bulunmuş ve her bir kömür damarı için“yanabilirlik indeksi”hesap lanmıştır. Sonuçta; Amasra Tavan ve 1. Damar kömUrierinin yüksek riskli, Kozlu- İhsaniye Büyük damar kömürünün düşük riskli, Havza' daki diğer kömür damarlarının orta riskli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the spontaneous combustion characteris tics of coal which are the main reasons for almost all of the mine fires have been examiner! and the.c-nl seamr have been classified according to their liability to spontaneous combustion. The liability index which is developed by Peng et al. has been used In this study. The relative ignition temperatures and average heating rates of the ??.. coal sanples which are collected throughout the basin and the liability index for each coal seam has been cal culated. Finally, it i0 observed, that Amasra Tavan and 1. Coal seams have high risks, Kozlu-îhsaniye Büyük has low risk and the other coal seams have moderate risks of spontaneous co'^ustion.