Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler çalışmalarının kurumsal itibar oluşturmadaki etkisi: Menteşe Belediyesi örneği
The effect of the corporate reputation for local governments in public relations: A sample of Menteşe Municipality
- Tez No: 470504
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kurumlar ve işletmeler için rekabet artık sadece elde edilen kar ve yapılan satış oranları çerçevesinde değil, bunlardan çok daha değerli hale gelmiş olan“itibarlı olma”ve bunu sürdürme çabaları etrafında devam etmektedir. İtibarlı olarak algılanmak ise birçok bileşenin tüketici ve hedef kitle açısından olumlu şekilde algılanmasıyla mümkün olmaktadır. bir kurum/işletme hedef kitlesinin gözünde itibarlı olarak algılandığı sürece her zaman hedef kitle tarafından“tercih edilen”hatta“vazgeçilemeyen”olacaktır. Bunu elde etmek isteyen kurum/işletmeler iyi bir konumlandırma yapabilmek adına hedef kitle beklentilerini belirlemek ve bu doğrultuda stratejiler oluşturmak zorundadır. Çalışmalarının odak noktası halk olan yerel yönetimler de bu doğrultuda çalışmalar yaparak etkin bir iletişim yönetimi uygulamalıdır. Yerel yönetimlerin önemli bir parçası olan ve tamamen halkın içinden çıkan belediyeler vatandaşlar tarafından olumlu ve itibarlı algılanmak için halkla ilişkiler çalışmalarını bu alanın uzmanlarıyla aktif bir şekilde yürütmelidir.
Özet (Çeviri)
For corporations and businesses the meaning of competition has evolved from generated revenues and sales figures into more importantly to be reputable and the efforts of sustaining the reputation. To be reputable is only achieved when various components are perceived by consumers and target groups. Any business or corporation will be a“preferable”and“essential”brand as long as it is perceived reputable. In order to achieve this goal is it fundamental to determine the expectations of target groups and set strategies towards meeting those expectations. Local governments which focus on public needs and services should engage on effective communication management strategies. Local councils that are an important part of local government consist of public members themselves; therefore it is crucial to implement effective strategies with public relations professionals in order to have a good reputation and to be perceived reputable.