A study on Bildungsroman in the mid-Victorian Period
Orta Viktorya Döneminde Bildungsroman üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 470505
  2. Yazar: DİLGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta Viktorya döneminin iki Bildungsroman örneği — David Copperfield (1849-50) ve Kıyıdaki Değirmen (1860) — üzerinden Bildungsroman'ın Viktorya döneminde Althusser'ci Ideolojik Devlet Aygıtı olarak önemini tartışmaktır. Birinci bölümde, Bildungsroman'ın popülaritesinin giderek arttığı Viktorya dönemindeki ekonomik, toplumsal ve politik arka plan ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Bildungsroman türünün temellendirildiği Almanya kökenli Bildung kavramı üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bildung'un dini bir kavram olarak doğuşunun yanı sıra geçirdiği laikleşme süreci de incelenmektedir. Bunlara ek olarak, kavramın Almanya'nın sınırlarını aşıp İngiltere'de de ortaya çıkmasına kısaca değinilmektedir. İkinci bölümün diğer yarısında ise, kadın/erkek Bildungsroman'larının Viktorya döneminde orta sınıfa mensup kadın ve erkeklerin interpellation'ında oynadığı rol tartışılmaktadır. Bu tartışma Lorna Ellis'in ileri sürdüğü şablon çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu çalışmanın diğer iki bölümünde ise, Ellis'in ileri sürdüğü şablon ışığında Dickens'ın erkek ana karakteri David'in ve Eliot'ın kadın ana karakteri Maggie'nin interpellation süreçleri analiz edilmektedir. Ayrıca, David'in ve Maggie'nin interpellation süreçlerinin Viktorya dönemi orta sınıf kadınlarının ve erkeklerinin üzerlerindeki etkisi tartışılmaktadır. Böylece, hem David Copperfield (1849-50)'ın hem de Kıyıdaki Değirmen (1860)'in Viktorya dönemi toplumunda Ideolojik Devlet Aygıtı olarak oynadıkları rol incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to discuss the significance of the Bildungsroman as Althusserian Ideological State Apparatus in the Victorian period through two examples of the Bildungsroman in the mid-Victorian period: David Copperfield (1849-50) and The Mill on the Floss (1860). In the first chapter, economic, social and political background in the Victorian period in which the Bildungsroman gained an increasing popularity is examined. The second chapter focuses on the German concept of the Bildung, which the Bildungsroman is based on. In the examination of the concept, its religious origin as well as the process of secularization it went through are traced. Moreover, its transgression of the German borders, and eventual emergence in England are briefly explained. In the second part of the second chapter, the role that the fe/male Bildungsromane played in the interpellation of the Victorian middle-class men and women is discussed. The discussion is run within the framework of the pattern that was proposed by literary scholar Lorna Ellis. In the last two chapters of this study, in the light of the pattern proposed by Ellis, the process of interpellation both Dickens' male protagonist, David, and Eliot's female protagonist, Maggie, went through are analyzed. Furthermore, the impact of their interpellation on the Victorian middle-class men and women are discussed. Thus, both David Copperfield (1849-50) and The Mill on the Floss (1860) reveal to have served as Ideological State Apparatuses in the Victorian period.