Üniversite müzelerinin üniversitelerin kurumsal imajındaki rolü ve önemi
The role and importance of university museum on the corporate image of universities
- Tez No: 470503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kurumsal imaj, küreselleşme ile ulusal ve uluslararası alanda rekabete açılan üniversiteler için önemli bir kavram haline gelmiştir. Literatürde, toplumun değişimine yön veren kurumlar olan üniversiteler ile ilgili kurumsal imaj çalışmalarına çok fazla rastlanmaktadır. Bu çalışmada, üniversitelerin kurumsal imajı ile üniversite müzeleri ilişkilendirilmiştir. Özellikle üniversite müzeleri ile ilgili yok denecek kadar az sayıda çalışma yapılması araştırmanın konusunun seçiminde etkili olmuştur. Üniversite müzeleri gerçekleştirdiği birçok işlev ile üniversitelere katma değer sağlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada üniversite müzelerinin, üniversitelerin kurumsal imajı üzerindeki rolü ve önemi nitel yöntem ile araştırılmıştır. İki aşamada gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; üniversite müzelerinin üniversitelerin kurumsal imajı üzerinde olumlu rolü olduğu görüşü hâkimdir. Üniversite müzelerinin kurumsal imaj oluşturmadaki etkin rolü, ne yazık ki ülkemizde hak ettiği yeri bulamamıştır. Türkiye'de en çok üniversite müzesine sahip köklü üniversitelerden biri olan İstanbul Üniversitesi ve Türkiye'nin prestijli üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırma sonucunda, üniversite müzelerinin kurum imajı oluşturmadaki olumlu etkilerini, bu üniversitelerde yeterince hissettiremediği sonucuna varılmıştır. Katılımcılar tarafından genel olarak tanıtım eksikliğine bağlanan bu durumun giderilmesi için hem bilirkişiler hem de öğrenciler çeşitli önerilerde bulunmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen önerilerin gerçekleştirilmesi halinde, üniversite müzelerinin İstanbul Üniversitesi'ne ve Marmara Üniversitesi'ne katma değer sağlayarak, olumlu imajlarını destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The corporate image, has become an important concept for universities. Along with globalization universities, have been started competition in the national and international field. Studies on the corporate image of universities are very common in the literature. In this study, the corporate image of universities and university museums' relationship examined. In particular, there have been few studies about university museums. this has been effective for selection of the subject. University museums provide added value to the universities, with many functions they perform. In this study, the role and importance of the university museums on the corporate image of universities researched with a qualitative method. According to the results of the research carried out in two stages; It is well known that university museums have a positive role on the corporate image of universities. According to the research in Istanbul University, which has the most university museum in Turkey and Marmara University which is rooted and prestigious university, have come to the conclusion that these universities' museums do not effective enough to create a positive effect on corporate image. Both experts and students made various suggestions in order to overcome this situation. If the proposals are made as a result of the study, it is thought that university museums will support the positive image of Istanbul University and Marmara University by providing added value.