Hz Musa ile Akad Kralı Sargon'un yaşam hikayelerinin karşılaştırılması
Comparing the life stories of prophet Moses and Akkadian King Sargon
- Tez No: 470528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Hz. Musa ile Kral Sargon'un Doğum Hikayelerinin Karşılaştırılması”adlı tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda, dinler tarihinde önemli bir konumu olan Hz. Musa ile eskiçağ tarihinde tanınmış bir lider olan Kral Sargon' un başta doğum hikayeleri olmak üzere yaşamları incelenmeye çalışılmıştır. Yaptığımız çalışma, bu alanda disiplinler arası yapılmış ilk tez olma özelliğini içinde barınmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde; Kral Sargon dönemi hakkında özet bilgiler verildi; Kral Sargon' un hayatı hakkındaki kaynaklar Sumerce Akadca Babilce ve Asurca çivi yazılı belgeler le alakalı 12 adet çivi yazılı tableti ve 5 ayrı parçanın tercümeleri ile açıklandı; böylece Kral Sargon' un hayatı biraz kopuk olmakla beraber tamamlanabildi. Tezimizin ikinci bölümünde; Hz. Musa hakkında özet bilgiler verildi; sonrasında kaynak olarak kutsal kitaplardan yaralanıldı; hem Tevrat hem de Kuran-ı Kerim' in ilgili kıssalarrından faydalanarak hayat hikayesi oluşturuldu. Tezimizin üçüncü bölümünde; her iki bölümdeki izahatler dikkate alınarak iki şahsiyetin benzerlikleri ortaya çıkarıldı; bu benzerliklerden kaynaklanan asılsız iddiarı çürütmek amacıyla bilimsel cevaplar sunulmaya çalışıldı. Sonuç kısmında ise; ilk üç bölümdeki bilimsel açıklamalar ve değerlendirmeler dikkate alınarak, bir sonuca varmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda; Hz. Musa ve Kral Sargon' un doğum efsanelerindeki benzerliklere objektif olarak değerlendirmeler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titled as "Comparing Life Stories of His Holiness Moses and Akkadian King Sargon deals with the life stories of His Holiness Moses and Akkadian King Sargon by putting the birth affairs and main sources enabling the coming of these stories to the current era. Apart from introduction and conclusion parts, the thesis is composed of two main chapters. The first is related with the life of King Sargon. This chapter provides information about the tablets about the King Sargon written in the Babylon, Akkadian, Summerian languages, as well as about the bi-lingual tablets in Summerian-Akkadian, Assyrian-Babylon languages. The part also includes the transcription of these tablets. The second part of the first chapter explains the life of the King Sargon by taking into account the information reached by means of the tablets. The second chapter of the thesis is providing information about the life His Holiness Moses on the basis of the main sources, by also elaborating on the anectodes in the Torah and Quran about His Holiness Moses. The conclusion part of the thesis makes an analysis about the interaction between the His Holiness Moses and King Sargon by comparing their life stories.