Erzurumlu Hasan Fehmi Efendi ve Kasîde-i Bürde'yi şerh yöntemi
Erzurumlu Hasan Fehmi Efendi's commentary method on Kasîde-i Bürde
  1. Tez No: 470529
  2. Yazar: FERDA TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî'nin Hz. Peygamber'i (s.a.v.) övmek maksadıyla kaleme aldığı ve Kasîde-i bürde olarak meşhur olan el-Kevâkibü'd-dürriyye fî medḥi ḫayri'l-beriyye adlı şiirine pek çok şerh yazılmıştır. Bu çalışmada, söz konusu esere şerh yazanlardan Erzurumlu Hasan Fehmi Efendi ile el-İḳtiṣâd şerḥu'l-bürdeti li eḫassi'l-'ibâd Mecma'u'l-feżâil isimli şerhleri tanıtılmakta, eserler şerh yöntemi açısından incelenmektedir. Sonuç olarak şârihin, beyitleri kelime tahlili, gramer ve belâgat özellikleri, nüsha farklılıkları gibi açılardan ele aldığı, diğer şârihlerin görüşleri hususunda yorumlar yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many commentaries have been written in the poem of al-Kevâkibü'd-dürriyye fî medḥi ḫayri'l-beriyye, which is known as Kasîde-i bürde. This poem was written by Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî in order to praise the Prophet Muhammad (s.a.v.). In this study, the works named as al-İḳtiṣâd şerḥu'l-bürdeti li eḫassi'l-'ibâd and Mecma'u'l-feżâil which are the commentaries of Kasîde-i Bürde and written by Erzurumlu Hasan Fehmi Efendi are examined. In this study, it was determined that the explanator handled the couplets from the angles, such as vocabulary, grammar and verbal characteristics. It was also seen that he made comments on the views of other explanations.