Klasik ve çağdaş tefsir literatüründe Hz. Musa ile arkadaşının yolculuğu
The journey of Moses and his companion in the literature of classical and modern tafsîr
- Tez No: 832354
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmış olduğumuz Kur'an kıssası Kehf suresi 60-82. ayetlerinde anlatılan Hz. Musa ve yol arkadaşıyla alakalıdır. Kıssada bazı bilgiler verilmiş, bazı bilgiler kapalı bırakılmıştır. Kıssa, Hz. Musa ile yol arkadaşını ve yolculukları sırasında yaşadıkları olayları konu edinmektedir. Kıssanın yer aldığı ayetlerin devamında ise bu yaşanan olayların hikmeti açıklanmıştır. Bu kıssa içerdiği kapalılıktan ve gerçekleşen mucizevi olaylardan dolayı müfessirlerin farklı yorumlarına maruz kalmıştır. Ayrıca Sufiler, ilgili ayetlerde anlatılan bu olayları kendi ilkelerine delil olarak göstermişlerdir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kehf suresi ve kıssa hakkında genel bilgiler verdik, burada ismi geçen ve kendisine işaret edilen kişilerden bahsettik. Ardından oryantalistlerin, bu kıssa hakkındaki iddialarını ele aldık. İkinci bölümde kıssadaki olayları Kur'an'daki ayet akışına göre başlıklandırdık ve klasik tefsir ekollerindeki yorumlara yer verdik. Üçüncü bölümde ise kıssanın çağdaş müfessirler tarafından nasıl yorumlandığını tespit etmeye çalıştık. Her bölümün sonunda ilgili tefsirler mukayese edilmiş ve ortaya çıkan farklılıklar açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmamızda ulaştığımız bulgulara yer verdik, kişisel değerlendirmelerimizi sıraladık.
Özet (Çeviri)
The Journey of Moses and his Companion in the literature of Classical and Modern Tafsîr. The Qur'anic parable we have studied is about Hz. Moses and his travelling companion described in verses 60-82 of Surah al-Kahf. Some information is given in the parable, some information is left closed. The parable is about the Prophet Moses and his companion and the events they experienced during their journey. In the verses following the parable, the wisdom of these events is explained. This parable has been subjected to different interpretations of the commentators because of its ambiguity and the miraculous events that took place. In addition, Sufis have shown these events mentioned in the verses as evidence for their principles. Our study consists of three parts. In the first part, we gave general information about Surah al-Kahf and the parable, and mentioned the people who are mentioned and referred to here. Then we discussed the claims of orientalists about this parable. In the second part, we titled the events in the parable according to the flow of verses in the Qur'an and included the interpretations of classical schools of tafsir. In the third part, we tried to determine how the parable was interpreted by contemporary commentators. At the end of each chapter, the related commentaries are compared and the differences are explained.