Mobil uygulamalarda arayüz tasarımı kapalı otoparklar için IPS kullanılan mobil uygulama tasarımı
Interface design on the mobile applications mobile application design using for the parking garages
- Tez No: 470536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nüfus artışı ile paralel olarak bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak için geliştirilen mobil uygulamalardan biri de büyük şehirlerde araç kullananların en büyük sorunu olan park yeri bulma ya da park ettikleri araçlarına ulaşma sorununa yöneliktir. Otopark sorunu için GPS (Global Positioning System) adı verilen navigasyon sistemini kullanan uygulamalar bulunmaktadır. GPS sistemi internet ağı üzerinden veri alımı yaptığı için internet bağlantısının olduğu yerlerde kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar, kapalı alanlarda, özellikle alışveriş merkezlerinin bodrum katlarında bulunan otoparklarda internet bağlantısı problemi olduğu için doğru konum bildirimi yapamamaktadır. Alışveriş merkezlerinin otoparklarında GPS sisteminin çalışmamasına karşılık, kapalı alanlarda internet bağlantısı olmadan konum bilgisini verebilme özelliğine sahip IPS (Indoor Positionin System) adı verilen navigasyon sistemi kullanılabilmektedir. IPS sistemi telefonların üzerinde bulunan algılayıcı ve radyo alıcısı sinyallerinin tamamını ya da birkaçını kullanarak konum hesaplaması yapabilmektedir. Bu noktadan yola çıkarak çalışmada IPS sistemini kullanarak alışveriş merkezlerinin otoparklarında boş park yeri bulabilmek ya da park halindeki araca ulaşabilmek için, telefonlarda bulunan sinyaller ile otoparklardaki algılayıcı sisteminin eşleşmesi ile doğru konum bilgisi verilebilmesini sağlayan mobil uygulama için kullanıcı odaklı arayüz tasarımı yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the mobile applications developed to facilitate the daily lives of individuals in parallel with population increase is aimed at the problem of parking space or the problem of reaching the parked vehicles. There are some applications that use the navigation system named as GPS (Global Positioning System) for the parking problem. GPS system can be used where the internet connection is available by reason of the fact that it gets the data via the internet network. These applications are not able to report the correct location because there is internet connection problem in the closed areas especially in the car parks located on the basement floor of shopping centres. In the case of GPS system doesn't work in the car parks of shopping centres, it can be used the navigation system named as IPS (Indoor Positioning System) which has the capability of giving the location information without the internet connection. IPS system can calculate the location using all or a few of radio receiver signals and the detector on the phones. From this point of view, it is targeted in this study to make user centred interface design for the mobile application which enables to be given the correct location information by matching the signals on the phones with the detector system in the car parks, in order to find a parking space or to reach the parked vehicle in the car parks of shopping centres by using IPS system.