Çalışanların kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık ile ilişkisi
The relationship between employees' perception of corporate reputation and organizational commitment
- Tez No: 470535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY SELVİ HANİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, çalışanların kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık ile ilişkisinin belirlenmesi için hazırlanmıştır. Bu temel amacın yanı sıra, çalışanların kurumsal itibar algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek ve bu değişkenlerin katılımcıların demografik yapıları açısından farklılık gösterip göstermediğini şeklinde alt amaçları da bulunmaktadır. Kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık ile ilişkisinin araştırılması kapsamında İstanbul'da bulunan bir finans şirketi çalışanlardan basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 185 kişi anketi katılanları oluşturmaktadır. Araştırmada anket yoluyla toplanan veriler toplanan veriler SPSS 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımı, faktör analizi, maddelerin faktör yükleri, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon testlerinden faydanılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to define the relationship between employees' perception of corporate reputation and organizational commitment. Besides this basic purpose, there are some sub-purposes such as determining employees' perception of corporate reputation and the level of organizational commitment, and whether these variables differ in terms of the demographic status of participants or not. Within researching the relationship between perception of corporate reputation and organizational commitment, 185 people chosen from employees of a finance company locating in Istanbul by simple random sample method established the participants of survey. In the research, the data collected by survey was analyzed by using the SPSS 24 package. In the analysis of the data, the findings acquired were evaluated by using frequency distribution, factor analysis, factor loads of materials, one way variance analysis and correlation tests.