İnternet bağımlılığı: Yeni bir tanım gerekli mi?
Internet addiction: Shall there be a new definition?
- Tez No: 470537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çağımızda internet kullanımı, bireysel ve toplumsal yaşamın en önemli iletişim kanallarından birisini teşkil etmektedir. İnternet ve genel anlamda ağ teknolojisi, modern dünyanın 19. yüzyılda yerleşikleşmeye başlayan ve 20. yüzyılda yenilenen tüm toplumsal, ekonomik, eğitsel, kültürel ve siyasal kurumları üzerinde devrim niteliğinde bir etki yaratmıştır. Literatüre, 1990'lı yıllarla birlikte girmeye başlayan internet bağımlılığının tanımı veya tanı kriterleri konusunda evrensel bir uzlaşı yoktur. İnternet bağımlılığının ayrı bir psikolojik bozukluk olup olmadığı, hattâ bir bozukluk sayılıp sayılamayacağı konusunda tartışmalar devam etmektedir. İnternet bağımlılığının tanım, tanı ve değerlendirme çalışmalarında çok disiplinli kuramsal bir altyapının olmaması temel sorunlardan birisini teşkil etmektedir. Değerlendirme araçlarında sorulan bazı sorular, günümüz nesillerini ve onların normallerini anlamaktan çok uzaktır. İnternette harcanan zaman ile depresyon arasında ilişki kuran, interneti bireyleri“gerçek”sosyal yaşamdan uzaklaştıran“sanal”bir dünya olarak değerlendiren,“kontrolsüz”kullanılan internetin bireylerin iş yaşamı, akademik başarısı, özel hayatı, fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini iddia eden, bireylerin kontrolsüz internet kullanımını, patolojik kumar oynama ile karşılaştıran ve internet bağımlılığı tanı kriterlerini DSM-IV'te tanımlandığı şekilde patolojik kumar oynama tanı kriterlerinden alan yaklaşımların, yeni kuşaklar açısından fazla karşılığı olmadığı görülmüştür. Bu tez çalışması, internet bağımlılığı literatürünün yeni bir gözle yeniden değerlendirilmesi gereğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Internet use in our age is one of the most essential communication channels for individuals as well as for societies. Internet and the network technology in general have had a revolutionary effect on a range of social, economic, educational, and political institutions, which have been gradually established in 19th century and further renovated in 20th century. The relevant literature suggests that there is not a universal agreement as regards the definition of Internet addiction and its diagnostic criteria as introduced by the early 90s. There is an on-going debate as to whether Internet addiction is a separate mental disorder, or even, is it possible to consider it a genuine disorder. Major setback in the studies towards finding a definition and diagnostic criteria for Internet addiction is that there is a lack of theoretical background. The assessment tools are far from understanding today's generations and their“normal”. Such approaches that associate time spent online and depression, that consider Internet a“virtual”world detracting individuals from the“real”social life, that suggest uncontrolled use of Internet may have a destructive impact on the professional life, academic success, private life, and physical and mental health of individuals, that compare uncontrolled use of Internet to pathological gambling, and that borrow internet addiction diagnostic criteria from that of pathologic gambling as defined in DSM-IV, had shown almost no reflection upon the new generations. The present thesis work demonstrated that Internet addiction literature should be reviewed through a different perspective.