İş yerinde yıldırma ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişki: Enerji sektörü üzerine bir araştırma
The relationship between intimidation and organizational silence: A study on energy sector
- Tez No: 470538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, enerji sektöründe çalışan kişilerin görevleri sırasında maruz kaldıkları işten yıldırma düzeyinin kişilerin gösterdiği örgütsel sessizlik davranışına olan etkisinin boyutunu tespit etmektir. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde işten yıldırma kavramı incelenmiştir. Yıldırma kavramı incelenirken, yıldırmanın aşamaları, diğer kavramlar ile olan ilişkileri, sebepleri, neticeleri gibi kavramlara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise sessizlik ve örgütsel sessizlik kavramları üzerine durulmuştur. Sessizlik kavramı ve boyutları ele alınırken türlerine ve nedenlerine de yer verilmiştir. Örgütsel sessizlik ele alınırken ise kavramsal bilgilerin yanında çalışanlarda görülen örgütsel sessizlik davranışları, örgütsel sessizliğin nedenleri ve sessiz kalınan konular, örgütsel sessizliğin oluşumunda rol oynayan bireysel etkenler, örgütsel sessizliği etkileyen faktörler ve sonuçları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümümüzde ise enerji sektöründe çalışan 203 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırma sonuçları bulunmaktadır. Anketlerin analizinde SPSS 21 aracılığıyla Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, işten yıldırma alt boyutlarının örgütsel sessizliğin alt boyutlarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the extent of the effect on organizational silence behavior shown by individuals who work in energy sector, caused by the intimidation that same individuals are facing during their work. The thesis is consisted of three parts. In the first part of our study, the concept of intimidation was examined. In the course of analyzing the concept of intimidation, the stages of intimidation, the relations with other concepts as well as the causes and the consequences are also investigated. In the second part of the study, the concepts of silence and organizational silence are analyzed. When the concept and dimensions of organizational silence are discussed, their types and reasons are also mentioned. Furthermore, organizational silence behaviors observed in employees as well as conceptual information, reasons for organizational silence, individual factors playing a role in the formation of organizational silence, factors affecting organizational silence and their results are examined. The third part of the study includes the results of the research that was conducted on 203 employees working in the energy sector. During the analysis process of acquired data Correlation Analysis, Regression Analysis, Independent-Samples T-Test and ANOVA were applied in terms of deductive statistics using SPSS 21. According to the results of this study, it is found out that sub scales of intimidation predict the sub scales of organizational silence.