Mutfağın Ötesi
Beyond the Cuisine
  1. Tez No: 470550
  2. Yazar: TÖRE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EKİN GÜNDÜZ ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
“Mutfağın Ötesi”adlı bu belgesel İstanbul'un farklı semtlerinde yaşayan göçmen topluluklarına ve göçmen mutfaklarına dair bir incelemedir. Yemek ve mutfak kültürü üzerinden, göç edilen ülkede açılan restoranın kültürel ve toplumsal aidiyet ile ilişkisi incelenmiş, göçmenlerin Türk mutfağı ve kültürü ile kendi kültürleri arasındaki etkileşim, benzerlikler ve farklılıklar sorgulanmıştır. Farklı göçmen grupların İstanbul'a göç hikayeleri ve şehrin çeşitliliğine mutfak kültürleriyle kattıkları zenginlik ve İstanbul ile etkileşimleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The documentary named as“Beyond the Cuisine”is a research project about immigrant communities living in different neighborhoods of İstanbul and their cuisine. Through food and kitchen culture, the relation between the restaurants opened in the host country and cultural and social sense of belonging were examined; immigrants' cultures interaction with Turkish cuisine and culture, the similarities and differences among them were questioned. Different groups' immigration stories to İstanbul and their contribution to urban culture with their own culture of kitchen and their interaction with the city were also examined.