Şanlıurfa ilinde süt sığırcılığı yapan işletmelerin yapısı sorun ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals related to structure of dairy cattle farm placed in Sanliurfa province
  1. Tez No: 470551
  2. Yazar: ADALET ATMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı süt sığırcılığı yapan işletmeler ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde 2006-2016 yılları arasında tutulan kayıtlardan yararlanılmıştır. Çalışmada Şanlıurfa'da süt sığırcılığı yapan işletmelerin genel yapısı, hayvan varlığı, işletme sayıları, ırk bazında hayvan sayıları, desteklemeler, yapay tohumlama verileri, aylık ve günlük süt ortalamaları gibi parametreler üzerinde durulmuş buna bağlı sorun ve çözüm yollarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma sonucundaŞanlıurfa ili bütünüyle ele alındığında 5 ila 20 baş hayvan barındıran işletmelerin tüm işletmeler içindeki payının % 75.6 olduğu tespit edilmiştir.Süt üretimine il genelinde en çok Siyah Alaca, Siyah alaca melezi Simental Melezleri veSimental ırkları kullanıldığı görülmüştür.Hayvan varlığı bakımından toplam hayvan sayısının diğer ilçelere oranla Viranşehir ilçesinde en fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Şanlıurfa DSYB'ye kayıtlı işletmelerin süt verimi ortalamalarında 2015- 2016 yılları arasında azalmalar görülmüştür. Ayrıca, yıllar itibarı ile yapay tohumlama sayılarında da dalgalanmalar görülmüştür.Çiftçilerin, hayvancılık projelerinden ve güncel bilgilerden haberdar olabilmesi için bilgilendirmelerin çiftçiye ulaştırılmasının fayda sağlanacağı kanaatine varılmıştır.Araştırma sonucunda, Şanlıurfa İlinde Siyah Alaca, Siyah Alaca Melezi, Simental veSimental Melezi ırklarının diğer ırklara göre sayıca daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted via data which was obtained from Cattle Breeders Association of Sanliurfaand Sanliurfa Directorate of Provincial Food Agriculture and Livestock recorded between 2006-2016 years. General structure of milk farms where placed in Sanliurfa, number of farms and number of animals in these farms, number of cattle breeds, government grants, artificial insemination, average monthly and daily milk yields and related problems with these parameters were handled in this research and searched some solutions for these problems. At the end of this research detected that farms sheltered 5-10 animalsconstitute75 %part in all farms. Black and white cattle, cross breed Black and white cattle, cross breed Simental and Simentalcattle populations were most common in Sanliurfa. Native breeds were lower yield performance when compared other breeds and crossbred cattle. Viransehir district has higher cattle population when compared the others. Some changes were made by government for subsidy were induced the native peoples for animal breeding. It was detected that this changes were useful for the animal breeders and milk farm owners. On the other hand, milk yields of farms were decreased between 2015- 2016 years. Also, fluctuation was observed for number of artificial insemination by years.