Mutfak personelinin hizmet içi eğitiminin örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi üzerine bir uygulama
A practice onto personnel in-service training's affect to job satisfaction
- Tez No: 278056
- Danışmanlar: PROF. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otel işletmelerinin kalbi olarak nitelenen mutfak, yiyecek üretimi için oluşturulmuş çalışma alanları ve bu alanlardaki araç-gereçleri ile birlikte fiziksel bir alanı ifade etmesinin ötesinde hiyerarşik bir düzen içerisinde sıralanmış ve bir örgüt yapısına bağlı olarak görev ve sorumlulukları ile yetkileri tanımlanmış mutfak personelini de içine alan bir bölüm şeklindedir. Otel işletmelerinde mutfak, yiyecek-içecek bölümü içerisinde yer almaktadır. Mutfağın amaçları ise otel işletmesinin maliyet, kalite ve hijyen standartları içerisinde yiyecek üretimini gerçekleştirmektir.Personelin iş tatminini etkileyen birçok etmenin yanında alacak olduğu eğitimlerde çok önemlidir. Çünkü personelin yaptığı iş hakkında bilgi sahibi olması işinden zevk almasını ve kendisine güvenini artıracak ayrıca işletmeye karşı bağlılıklarını da pozitif yönde etkileyecektir.Bu çalışmanın amacı grup otel mutfak personelinin uygulanacak hizmet içi eğitimden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Uygulamalı alan araştırması tekniğine uygun olarak yapılmış bu çalışmada; başlangıçta mutfak personelinin iş tatminlerini etkileyen etmenleri ve hizmet içi eğitim hakkındaki düşünceleri tespit edilmiş ve daha sonra aynı personele yönelik bir hafta süreli bir eğitim uygulaması yapılmıştır. Verilen eğitimin personelin iş tatminine etkisini ölçmek ve hizmet içi eğitimin amaca hizmet edip etmediğini tespit edebilmek için ikinci bir anket çalışması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The kitchen which is qualified as the hearth of hotels is a department includes kitchen staff whose responsibilities, authority and duties are identified related to an organizational structure and in a hierarchy instead of being merely a physical space with equipment and working areas that are built for food production. Kitchen is in the organizational structure of food and beverage department in hotels. The aim of kitchen is to realize food production in the limits of cost, quality and hygiene standards of hotel.Beside many factors which affect job satisfaction the training which is going to be received is also important.As knowing the job increases the job satisfaction and self confidence and it also affects the organizational loyalty in a positive way.This study aims that grups hotel, how does in-service training affect kitchen personnel. In this study applied filed technique used in and firstly searched the factors affect job satisfaction and thoughts about in-service training then applied an one-week training to the same personnel. A different survey performed order to measure the affect to job satisfaction of personnel who was in training and to determine is the in-service training suitable.