Prostat hücrelerinde EFS'nin androjen düzenlenmesinin araştırılması
Investigation of the androgen regulation of EFS in prostate cell
  1. Tez No: 470553
  2. Yazar: HASİNE YEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında prostat hücreleri kullanılarak androjenin (EFS/SIN) ekspresyonu üzerine olan etkisi ile beraber EFS ekspresyonunun da androjen reseptörü (AR)'nün transaktivasyonu'na olan etkileri hücre kültürü ve moleküler biyoloji yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır.Prostat kanseri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde erkeklerde en sık tanı konulan kanserler arasında yer almaktadır. Prostat kanseri tümörleri genellikle androjen bağımlıdır ve bu durumda tedaviler testosteron seviyesini azaltmaya yönelik olmaktadır. Bu tedavi yaklaşımıyla genellikle bir süreliğine tümör çapında küçülme ve hastalarda dönemsel bir rahatlama sağlansa da tedavi sürecinin ardından (18-24 ay) çoğu hastada androjen bağımsız tümör gelişimi gözlenmektedir. Bu aşamadan sonra hastalar için herhangi bir tedavi seçeneği kalmamaktadır. Androjen normal prostat bezinin gelişimi ve prostat kanserinin gelişiminde önemli rol oynayan bir molekül olup etkisini (AR) aracılığıyla göstermektedir. Yapılan çalışmalar AR molekülünün çoğu androjen bağımsız tümörlerde de bulunduğu ve bu yüzden de androjenle uyarılabilen genlerin androjen bağımsız prostat kanseri gelişiminde rolleri olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle prostat kanserinin gelişimi ve ilerlemesinin daha iyi anlaşılabilmesi için androjen ile uyarılabilen genlerin belirlenmesi çok önemlidir. EFS, Crk bağlantılı subsrat (CAS) ailesinin bir üyesidir ve CAS ailesinin üyelerinin karsinogenesiste çeşitli rolleri olduğu bilinmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda EFS'nin bir hücre içi sinyal molekülü olabileceği ve hormonlar ile uyarılabileceğine yönelik veriler bulunmaktadır. Biz araştırmamızda prostat kanseri hücrelerinde EFS'nin androjen ile uyarılan bir gen olduğunu ve EFS'nin AR sinyal mekanizmasında görev aldığını düşünmekteyiz. Bu hipotezimiz doğrultusunda yaptığımız çalışmamızda prostat kanseri hücrelerinde DHT (Dihidrotestosteron) varlığında prostat kanserinin bir biyobelirteci olan PSA (Prostat Spesifik Antijen)' nın seviyesindeki artışla orantılı olarak EFS geni seviyesinde ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Androjen reseptörünün (AR) siRNA aracılıklı olarak susturulması durumunda EFS seviyesinde bir azalma gözlemledik ve bu verilerden yola çıkarak yaptığımız çalışmalarda hipotezimize doğru orantılı olarak EFS geninin androjenle uyarılan bir gen olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using the cells of the prostate androgens (EFS/SIN) with the effect of EFS on the expression of the androgen receptor expression (AR)'s Trans-activation effects were investigated using the methods of cell culture and Molecular Biology.Prostate cancer is among the most commonly diagnosed cancers among men in developed and developing countries. Tumors prostate cancer is often dependent of androgen, and in this case treatments are aimed at reducing the level of testosterone. With this treatment approach, usually the diameter of the tumor shrinking for a while or whether there was a periodic relaxation and the treatment process in most patients after in patients with androgenindependent tumor growth is observed. After this stage, there is no any treatment options for patients. The development of the normal prostate gland and is a molecule that plays an important role in the development of prostate cancer and the effect shows through the (AR). Most of the AR molecule studies of androgen-independent tumors resides in, and therefore can be stimulated with androgens in the development of androgen independent prostate cancer reveals that the roles of genes that can have. Therefore, to gain a better understanding of the development and progression of prostate cancer, the identification of genes that can be stimulated by androgens is very important.EFS Crk linked substrate (CAS) is a member of the family and carcinogenesis is well known that several family members of the CAS roles. In addition, the studies EFS might be an intracellular signaling molecule and hormones can be stimulated with data. In our research we believe EFS is a gene that is induced by androgen in prostate cancer cells AR took part in the EFS signal mechanism. This is in line with our hypothesis our preliminary studies in prostate cancer cells to DHT (dihydrotestosterone) which are biomarkers of the presence of prostate cancer in PSA (prostate specific antigen), in proportion to the increase in the level of a substantial increase in the level of the EFS gene has been observed. Androgen receptor (AR) mediated RNA silencing we have observed in the case of a decrease in the level of EFS and on the basis of these data our hypothesis was correct in the work we do in proportion of the gene suggests that a gene is androgen stimulated with EFS.