Yarı kurak iklim koşullarında farklı sulama düzeylerinin II. ürün ayçiçeğinde (Helianthus annuus L.) verim ve verim bileşenlerine etkisi
Effects of the different water levels on the yield components of sunflower (Helianthus annuus L.) under semi-arid climate conditions
  1. Tez No: 470554
  2. Yazar: HARİKA KAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu Araştırma Şanlıurfa yarı kurak iklim koşullarında damla sulama metodunun ayçiçeği bitkisinde (Helianthus annuus L) farklı su uygulamalarının verim ve verim bileşenlerine etkisi ile su verim ilişkileri, su kullanım etkinliği ve bitkinin bazı önemli fizyolojik özelliklerini saptamak amacıyla 2014 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanın da tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü 5 konu olacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada, sulama suyunun bitki boyu, tabla çapı, tohum verimi, bin dane ağırlığı, tabladaki tohum sayısı, bitki gövde çapı, klorofil değerleri ve tohum verimine ilişkin parametreler üzerinde ki etkileri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda sulama suyunun belirtilen parametrelerde etkili olduğu görülmektedir. En yüksek tohum verimi (318.0 kg/da), tabla başına verim (43,7 gr), tabladaki tohum sayısı (887.7 adet) sulama ihtiyacının tam karşılandığı I100 konusunda saptanmıştır. Tabla çapı (12.2cm), bitki boyu (171.1cm) ve bitki gövde çapı (20.5 mm) sulama ile doğrusal özellik göstererek en yüksek değer I150 konusunda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different water applications using drip irrigation method on the yield and yield components of the sunflower plant (Helianthus annuus L.) along with water-yield relationships, water-use efficiency and several important physiological characteristics of the plant between 2014 with a design of having 5 treatments and triplicates for each treatment. In the study, the effects of irrigation water on the plant height, table diameter, seed yield, plant body diameter, thousand-grain weight, seed amount on the table, plant body diameter, chlorophyll values, and seed-yield parameters. The study showed that the irrigation water has a significant effect on the studied parameters. The highest yield was obtained as 318 da/kg in I100 treatment at which the full irrigation was applied.