Samana dayalı rasyonlarda Yucca schidigera'nın metan azaltmadaki etkisi
The effectiveness of Yucca schidigera in reducing methane emission
  1. Tez No: 470552
  2. Yazar: SULTAN AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İvesi koyunlarında bazı sera gazları emisyonunaYucca schidigera ekstraktının (YE) buğday samanına dayalı rasyonlarda etkisi incelenmiştir. Ortalama canlı ağırlıkları (42.87±3.75) 8 adet dişi koyun tesadüfü olarak 2 farklı gruba ayrılmıştır. ME enerji 2.5 Mcal/kg ve protein düzeyleri %15 olan rasyonlarla bireysel olarak yemlenmişlerdir. Kaba ve kesif yem karıştırılıp yemleme Tam yemleme (TMR) olarak yapılmış olup koyunlara serbest yemleme yapılmıştır. Kontrol grubuna göre YE katkılı gruba göre yem tüketimi ve canlı ağırlık değişimi farklılık önemli bulunmamıştır. Ancak YE grubu kontrol gruplarına göre canlı ağırlık ve kg yem tüketimi için daha az N2O üretmişlerdir. Gruplar arasında CH4 ve CO2 emisyonu açısından önemli bir farklılık olmamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, rasyona %0,1 YE katkısı azot bazlı bazı gazların (Nitroz oksit ve amonyak) emisyonunun azaltılmasını sağladığı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The effect of feeding diets with dietary Yucca schidigera extract (YE) on some greenhouse gases (CH4, CO2 N2O) of Awassi sheep fed on wheat straw diets was studied. Total eight sheep (average live weight: 42.87±3.75) were assigned randomly two diets with iso caloric (ME: 2.5 Mcal/kg), iso nitrogenous (15 % CP) groups differing in their YE content. The ratios were mixed with rough and concentrated feed and sheep were housed in individual pens and fed ad libitum as total mixed diets. No significant difference was observed in feed intake, live weight change for sheep fed the experimental diets. However, sheep fed the YE diet emitted lower (P < 0.05) N2O (g/kg and g/kg LW) as compared to sheep fed the Control diet. No significant (P > 0.05) difference was observed in emitted CH4, CO2. As results of this experiment, it was observed that 0.1 % YE were a potent for decreasing nitrogen based gas (N2O) of Awassi sheep.