Çok boyutlu ölçekleme ile kümeleme analizi yöntemleri kullanılarak Güneydoğu Anadolu bölgesi koyunculuk verilerinin incelenmesi
Examination of sheep data obtained from Southeastern Anatolia region using multidimensional scaling analysis with cluster analysis methods
  1. Tez No: 470555
  2. Yazar: İSMAİL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu'daki 9 ilin ( Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak ) koyunculuğunun yapısı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada, 1995-2015 yıllarına ait Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen koyun sayısı, sağılan koyun sayısı, koyun süt verimi, kırkılan koyun sayısı, yapağı üretimi verileri kullanılmıştır. Çok Boyutlu Ölçekleme (MDS) ve Kümeleme analizleri uygulanarak illerin koyunculuk açısından sınıflandırılması yapılmıştır. MDS ve kümeleme analizleri sonucunda koyunculuk bakımından Güneydoğu Anadolu illeri dört ana grup oluşturmuştur. Bu gruplar Adıyaman – Şırnak – Kilis; Batman – Gaziantep – Siirt - Mardin; Diyarbakır ve Şanlıurfa şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study sheep production structures of 9 Southeast Anatolian cities (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa and Şırnak) have been compared and classified. Data were obtained from Turkish Statistical Institute including numbers of sheep and milking sheep, sheep milk production, number of sheep shorn, wool production during 1995 - 2015 years. Multidimensional Scaling and Cluster Analyses were used for classifying the cities for sheep production. Results from MDS and cluster analyzes show that four city groups for sheep production were available such as Adıyaman – Şırnak – Kilis; Batman – Gaziantep – Siirt - Mardin; Diyarbakır and Şanlıurfa.