Sinop çevresindeki paleojen istifinin planktonik foraminifer biyostratigrafisi ve ortamsal yorumu
Planktonic foraminiferal biostratigraphy of paleogen status and environmental interpretation around Sinop
- Tez No: 470614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ İBİLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnceleme alanı, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Sinop iline bağlı Gerze ve Merkez ilçelerini kapsamaktadır. Bu çalışma, bölgede geniş yayılım gösteren Erken- Geç Paleosen yaşlı Akveren ve Atbaşı Formasyonları olarak tanımlanan birimlerde gerçekleşmiştir. Kampaniyen yaşlı Cankurtan Formasyonu üzerinde uyumlu olarak yer alan Akveren Formasyonu' nu Geç Paleosen – Erken Eosen yaşlı Atbaşı Formasyonu uyumlu olarak üzerlemektedir. Atbaşı Formasyonu üzerinde Orta Eosen yaşlı Yenikonak Formasyonu uyumsuz olarak yer almaktadır. Bu çalışmada Akveren ve Atbaşı Formasyonlarına ait 3 stratigrafik kesit ölçülerek bu kesitlerden 18 adet örnek derlenmiş, örnekler laboratuarda Knitter yöntemi ile yıkanarak içerdikleri planktonik foraminiferler ayıklanmıştır. Bu bol ve iyi korunmuş planktonik foraminiferlerden 11 cins, 40 tür tanımlanarak ayrıntılı biyostratigrafik çalışmalarla Daniyen, Selandiyen ve Tanesiyen yaşını veren üç biyozon ve bu biyozonlara ait dört alt biyozon belirlenmiştir. Bu biyozonlar; Daniyen'de Parasubbotina pseudobulloides Zonu (P1) ile bu zona ait Subbotina triloculinoides Altzonu (P1b) ve Globanomalina compressa-Praemurica inconstans Alt zonu (P1c); Selandiyen'de Morozovella angulata-Igorina pusilla Zonu (P3) ve biyozona ait Morozovella angulata Altzonu (P3a) ve Igorina albeari Altzonu (P3b); Selandiyen-Tanesiyen'de ise Globanomalina pseudomenardii Menzil Zonu olarak tanımlanmıştır. İncelenen birimlerin litolojik özellikleri ve içermiş olduğu planktonik foraminiferlerin çok bol olması (%99), derin denizel bir çökelme ortamını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The survey area includes the Gerze and the Central districts of the Sinop province in the Western Black Sea Region. This study was carried out in units defined as Early-Late Paleocene aged Akveren and Atbaşı Formations which show wide distribution in the region. This study was carried out in units defined as Early-Late Paleocene aged Akveren and Atbaşı Formations which show wide distribution in the region. Formation of Campanian Older Cankurtan located on compatible Akveren Formation Late Paleocene - Early Eocene Formation overlie the older Atbaşı compatible. Akveren Formation situated in accordance on Campanian older Cankurtan Formation is overlain Late Paleocene - Early Eocene aged Atbaşı Formation. The Middle Eocene Yenikonak Formation located incompatible over the Atbaşı Formation. In this study, 3 stratigraphic sections belonging to Akveren and Atbaşı Formations were measured and 18 samples were collected from these sections, the samples were washed in the laboratory with the Knitter method the planktonic foraminiferas they contain are sorted out. From these abundant and well-preserved planktonic foraminifera, 11 genus, 40 species were identified and with detailed biostratigraphic studies three biozones, age giving Danian, Selandian and Tanesian and four sub-biozones of these biozones were identified. These biozones are; in Danian, Parasubbotina pseudobulloides Zone (P1), Subbotina triloculinoides Subzone (P1b) and Globanomalina compressa-Praemurica inconstans Subzone (P1c) belong to this zone; Morozovella angulata-Igorina pusilla Zone (P3) in Selandiyen and Morozovella angulata Subzone (P3a) and Igorina albeari Subzone (P3b) of biozone; in Selandian-Tanesian, Globanomalina is defined as pseudomenardii Range Zone. Lithological properties of the studied units and the planktonic foraminifera that it contains is abundant (99%) is a sign of a deep marine sedimentation environment.