Manyetik alanın Cu ve Al alaşımları üzerindeki etkisi
Effects of magnetic field on alloys of Cu and Al
  1. Tez No: 470613
  2. Yazar: ARDA ZAİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AGAH AYGAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyadaki nüfus artışı ve gelişen teknolojiyle birlikte enerji ihtiyacı da günden güne artmaktadır. Günümüzde dünya enerji gündemindeki en önemli konulara örnek olarak enerji verimliliği, alternatif yakıt seçenekleri ve uygulanabilirliği, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji kullanımının neden olduğu çevre sorunları gösterilebilir. Fosil yakıt rezervlerinin hızlı bir şekilde tükenmesi, alternatif enerji kaynaklarının kullanımını artırmaktadır. Isı da oldukça gerekli bir enerji türüdür. Bu çalışmada; hareket enerjisinden verimli bir şekilde ısı elde etmek amacıyla N35 neodyum mıknatıs, paramanyetik ve diyamanyetik malzemeler olan bakır ve alüminyum alaşımlarını içeren düzenekle deneysel çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneylerde değişken manyetik alana maruz kalan malzemelerin, manyetizmanın temel kanunları olan Lenz ve Faraday Kanunları ve bunlara bağlı oluşan Eddy Akımları sayesinde ısındığı gözlenmiştir. Devir sayısı, mıknatıs ile malzeme arasındaki mesafe ve mıknatıs dizilim şekilleri değiştirilerek, verimli ısı enerjisi elde etmek için optimum parametreler belirlenmiştir. Sonuç olarak yöntemin bakır ve alüminyum malzemeleri ısıtmada kullanılabilecek alternatif enerji kaynaklı ve ekonomik bir yöntem olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın bu konuyla ilgili ileride yapılacak çalışmalara yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy requirement is increasing day by day with population growth and developing technology in the world. Energy resources and environmental problems caused by energy are among the issues on today's world energy agenda. Rapid depletion of fossil fuel reserves will increase use of alternative energy sources. Heat is also a necessary type of energy. In this study, experimental studies were carried out by setting a mechanism that includes N35 neodymium magnet, paramagnetic and diamagnetic material such as copper and aluminum alloys to obtain heat from motion energy efficiently. In the experiments performed, the materials exposed to the variable magnetic field were observed to be heated by the Lenz and Faraday laws, which are the basic laws of magnetism, and the Eddy Currents formed by them. Optimum parameters have been determined by changing the speed, the distance between the magnet and the material, and the shape of the magnet array. As a result, it has been understood that the method is an alternative and economical system that can be used for heating copper and aluminum materials. In this regard, it is intended to assist in the works to be done in the future.