İki boyutlu elektromanyetik saçılım problemlerinin perturbasyon yöntemiyle çözümü
Solution of two dimensional electromagnetic scattering problems by perturbation method
- Tez No: 470615
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, iki dielektrik yarı-uzayın arayüzeyi yakınına konumlandırılmış mükemmel iletken bir silindirden enine manyetik (TM) dalgaların saçılım problemi incelenmiştir. Yüzey eşdeğerlik prensibi uygulanarak integral denklemleri elde edilmiştir. Sonsuz arayüzey üzerindeki bilinmeyen perturbasyon eşdeğerlik akımları, mükemmel iletken cismin bulunduğu durumdaki akım ile cisim kaldırıldığında fiziksel optik prensibi ile elde edilen akım arasındaki fark cinsinden ifade edilmiştir. Bu yaklaşım, problemin çözümünü basitleştirmiştir. TM polarizasyonlu düzlem dalgaların sonsuz mükemmel iletken bir düzlemde bulunan bir oluktan saçılım problemi benzer bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu saçılım problemi, oluğun bulunduğu ve bulunmadığı durumlarda mükemmel iletken yüzeyde indüklenen akımlar arasındaki farkın oluktan yeterince uzakta sıfıra yakınsayacağına dayanarak çözülmüştür. Bu yaklaşımla oluk üzerinde indüklenen akım ve sonsuz yüzey üzerindeki perturbasyon akımlarına yani cismin bulunduğu ve bulunmadığı durumlardaki akımlar arasındaki fark akımlarına ait elektrik alan integral denklemleri Momentler Yöntemi ve fiziksel optik prensibinden yararlanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of transverse magnetic plane wave scattering by a conducting cylinder located near an interface between two dielectric half-spaces is investigated. The surface equivalence principle is employed to form a set of coupled integral equations. The unknown perturbed equivalent electric currents over the infinite interface is expressed in terms of the difference in current with cylinder present case and the exact physical optics (PO) solution with cylinder removed. This approach simplifies the solution of the problem. Scattering of a transverse magnetic plane wave by a cavity-backed infinite ground plane is also investigated with a similar approach. The basis of the solution of the scattering problem is the difference between the induced perturbation currents in the presence and the absence of the cavity converges to zero in a sufficiently far from the cavity location along the interface. Coupled electric field integral equations (EFIE) are solved by the Method of Moments (MoM) and the physical optics principle.