Fumarik asit ligant melokülünün geçiş metalleri ile oluşturduğu Hofmann tipi kompleks ve klatratların sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis Hofmann type complex and clathrates of fumaric acid ligand with transition metals and the examination of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 470617
  2. Yazar: ABDÜLKERİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, fumarik asit (H2fum), metal(II) tuzları ve K2[Ni(CN)4] tepkimelerinden Hofmann tipinde M(fum)Ni(CN)4 (M = Mn, Fe, Co, Ni, Zn ve Hg) kompleksleri ile M(fum)Ni(CN)4.nG (M = Mn, Ni, Zn ve Cd; G = Anilin) ve M(fum)Ni(CN)4.nG (M = Co, Ni, Cd ve Hg; G = 1,4–Dioksan) klatratları ilk kez elde edilmiştir. Sentezlenen kompleks ve klatratların yapıları İnfrared 4000–400 cm-1, Raman 4000–50 cm-1, toz kristal X-ışını kırınımı (XRD) ve termal analiz metotları ile önerilmiştir. Ayrıca {[Zn2(μ–fum)(NH3)4Ni(μ–CN)2(CN)2].2H2O}n bileşiğinin yapısı tek kristal X-ışını metodu ile aydınlatılmıştır. Spektroskopik sonuçlara göre sentezlenen kompleks ve klatratların Hofmann tipi bileşiklere benzer yapıda oldukları ve bu yapıların metal(II) atomuna bağlı fumarat iyonu ile |M-Ni(CN)4|∞ polimerik tabakalardan meydana geldikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hofmann type M(fum)Ni(CN)4 (M = Mn, Fe, Co, Ni, Zn and Hg) complexes, M(fum)Ni(CN)4.nG (M = Mn, Ni, Zn and Cd; G = Aniline) and M(fum)Ni(CN)4.nG (M = Co, Ni, Cd and Hg; G = 1,4–Dioxane) clathrates, have been prepared firstly among fumaric acid (H2fum), metal(II) salts and K2[Ni(CN)4]. The structures for metal complexes and clathrates have been proposed by using Infrared 4000–400 cm-1, Raman 4000–50 cm-1, powder X-ray diffraction (XRD) and thermal analysis techniques. In addition, single crystal X-ray diffraction technique was applied to compound {[Zn2(μ–fum)(NH3)4Ni(μ–CN)2(CN)2].2H2O}n. The spectroscopic results show that the structures of these complexes and clathrates are similar to Hofmann type compounds, and it has been observed that the structures consist of polymeric layers of |M-Ni(CN)4|∞ and the fumarate ion bounded to the metal(II) atom.