Bor endüstri atıklarından sezyum tayini
Cesium determination of boron industrial waste
- Tez No: 470618
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamda Kütahya'nın Emet ve Hisarcık bölgesindeki Eti Maden işletmesinin atığı olan ve buradaki çeşitli bölgelerden alınan; F4 (0-1 zon arası kil), F12 (3. zon cevher kili) ve FH14 (kapıkaya kil) bor numuneleri incelenmiştir. Amacım bu bölgelerdeki tesislerde üretim sonucu açığa çıkan bor endüstri atıklarının çözünürleştirilmesini sağlayarak, kimyasal analizlerini yapmak ve sezyum metalinin miktarını tayin etmektir. Bor atıklarından sezyumun Optimum ekstraksiyon koşullarını tayin etmek için; kavurma sıcaklığı, çeşitli tuzların bor atığına kütle oranları, kavurma süresi, 100°C' de geri soğutucu altında karıştırma süresi ve katı/sıvı oranı gibi parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my work, the received boron samples from Eti Mine Plant in Emet and Hisarcık district of Kütahya as F4 (clay between 0-1 zone), F12 (3rd zone ore clay), FH14 (kapıkaya clay) were investigated. My aims were to solubilize boron industrial wastes produced as a result of production in the plants of these regions, and then to chemically analyse and to determine the amount of cesium metal in these wastes. To determine the optimum extraction conditionf of cesium in boron wastes, the parameters of roasting temperature, the mass ratios of different salts to boron wastes, roasting time, the mixing time under back cooler at 100°C and solid/liquid ratio were investigated.