Yeme ilave edilen karayemiş (Laurocerasus officinalis Roem.) yaprağı ekstraktının yüksek sıcaklıkla oksidatif stres oluşturulan gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yaşama oranı, büyüme performansı ile bazı antioksidan enzimler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cherry laurel (Laurocerasus officinalis Roem.) dietary leaf extract supplementation on the survival rate, growth performance and some antioxidant enzymes of the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) exposed to oxidative stress induced by high temperature
- Tez No: 470647
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN KARAYÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklıkla oksidatif strese maruz bırakılan gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss), karayemiş yaprağı (Laurocerasus officinalis) ekstraktının büyüme parametreleri, yaşama oranı ve bazı antioksidan enzimler (süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz) üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, biri ön çalışma olmak üzere toplam dört çalışma yürütülmüştür. Ön çalışmada yeme çeşitli konsantrasyonlarda (1, 5, 10 ve 15 g ekstrakt/kg) katılan karayemiş yaprağı ekstraktının büyüme, yaşama oranı, kanda ve solungaçta antioksidan enzimler üzerine etkileri incelenerek, uygun karayemiş yaprağı ekstraktı konsantrasyonu 15 g/kg yem olarak belirlenmiştir. Akvaryum ortamında yürütülen 2. çalışmada, 15, 19 ve 21oC olmak üzere 3 sıcaklık uygulaması ile oksidatif stres oluşturulan jüvenil gökkuşağı alabalığında 15 g/kg konsantrasyonunda yeme ilave edilen karayemiş yaprağı ekstraktının 15 oC'de büyümeyi gerilettiği ancak 21 oC'de olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca 19 ve 21oC'de karayemiş ilaveli yemle beslenen gruplarda, yaşama oranının kontrol gruplarına göre önemli oranda arttığı belirlenmiştir (p0.05). Ticari yetiştiricilik ortamında yürütülen 3. çalışmada, 5 g/kg konsantrasyonda yeme katılan karayemişin büyüme parametreleri, yaşama oranı ve katalaz enzim aktivitesine olan etkileri incelenmiş ancak bu konsantrasyonda yeme ilave edilen karayemişin incelenen parametreler üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Son olarak, akvaryum ortamında yürütülen 4.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cherry laurel (Laurocerasus officinalis) leaf extract on the growth parameters, survival rate and some antioxidant enzymes (superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase) of the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in oxidative stress induced by high temperature were investigated. For this purpose, four studies were performed, one of those is prestudy. In prestudy, the effect of cherry leaf extract supplemented diet in different concentrations (1, 5, 10, 15 g extract/kg) on growth, survival rate and antioxidant enzymes in blood and gill tissue were examined and the optimum concentration was determined as 15 g/kg. In the second study performed in the aquariums, oxidative stress was induced in juvenile rainbow trouts with 3 different water temperatures (15, 19, 21oC). 15 g/kg cherry laurel leaf extract supplemented diets caused growth retardation in 15oC but showed a positive effect on growth in 21 oC. Also, survival rate increased significantly in groups fed with cherry laurel supplemented diets in 19 ve 21oC (p0.05). In the third study performed in an aquaculture facility, the effetcs of 5 g/kg cherry laurel leaf extract supplementation on growth parameters, survival rate and catalase activity were examined but cherry laurel extract in this concentration had no significant effect on the aforesaid parameters (p>0.05). Finally, in the fourth study performed in the aquariums, juvenile rainbow trouts exposed to thermal stress (21oC) were fed with cherry laurel supplemented diets in different concentrations (0, 1, 2.5, 5, 10 ve 15 g extract/kg).